سرویس تماس صوتی با کیفیت HD همراه اول و ایرانسل VoLTE

اشتراک گذاری :
verified تست و تأیید شده

این سرویس به شما امکان می‌دهد مکالمه ای با بهترین کیفیت صدا را همزمان با حفظ اتصال به اینترنت پرسرعت تجربه نمایید. در حال حاضر این سرویس بر روی اکثر گوشی‌های رجیستر شده در ایران از جمله گوشی‌های اپل، سامسونگ، شیائومی، هوآوی و... و تقریبا در سراسر کشور تحت پوشش شبکه 4G قابل استفاده و دسترس است. گاهی وقت‌ها شرکت‌های مخابراتی و گوشی‌های هوشمند، تماس‌های VoLTE را تماس‌های HD معرفی می‌کنند.

برای استفاده از این سرویس (تماس از طریق شبکه LTE) کافیست توجه داشته باشید که :

 • گوشی شما از سرویس VoLTE پشتیبانی کند.
 • سیم‌کارت 4G یا NFC ایرانسل داشته باشید.
 • آخرین نسخه سیستم‌عامل روی گوشی شما نصب شده باشد.
 • در قسمت تنظیمات (Settings) گوشی خود، گزینه VoLTE را فعال کرده باشید. وقتی در مناطق تحت پوشش شبکه 4G باشید، آیکون VoLTE در بالای صفحه گوشی شما نمایان می‌شود که نشان می‌دهد شما می‌توانید از این سرویس استفاده کنید.

VoLTE چیست؟

VoLTE یک استاندارد ارتباطی بی‌سیم با سرعت بالا برای گوشی‌های موبایل، دستگاه‌های هوشمند، گجت‌های پوشیدنی و... محسوب می‌شود که ظرفیت جابه‌جایی صدا و اطلاعات آن در مقایسه با فناوری‌های قدیمی‌تر مثل 3G UTMS سه برابر و 2G GSM شش برابر است. جالب آنکه با وجود ظرفیت بالاتر، پهنای باند مورد استفاده توسط فناوری مذکور کمتر است.

برای آن که بتوان از قابلیت VoLTE بهره گرفت، باید به یک دستگاه با پشتیبانی از این ویژگی به‌همراه فریمور مناسب دسترسی داشت. همچنین اپراتور خدمات‌دهنده سرویس مخابراتی هم باید از استاندارد مذکور پشتیبانی به‌عمل آورد. در برخی موارد ممکن است اپراتور از VoLTE پشتیبانی کند؛ اما در برخی مناطق به‌دلیل عدم ارائه اتصال 4G نتوان از آن استفاده کرد.

 

آیا می‌دانید VoLTE مخفف چیست؟

سرویس VoLTE کوتاه‌شده عبارت Voice Over LTE (صدا از طریق شبکه LTE) بوده و همانطور که از نام آن مشخص است، VoLTE یک تماس صوتی است که از طریق شبکه 4G LTE انجام می‌شود. این قابلیت تماس‌های صوتی شما را باکیفیت بالاتر منتقل خواهد کرد. همچنین به شما اجازه می‌دهد به طور همزمان از دنیای اینترنت، وب و تماس HD نیز بهرمند شوید.

 

تفاوت تماس‌های عادی و VoLTE چیست؟

هنگامی که در حال استفاده از اینترنت 4G هستید، با برقراری تماس صوتی عادی (بدون داشتن سرویس VoLTE) اینترنت 4G به 3G تبدیل می‌شود و از سرعت آن کاسته خواهد شد. اما با استفاده از سرویس VoLTE، همزمان مکالمه شما برقرار می‌ماند و افت سرعت اینترنت نیز نخواهید داشت.

 

کدام اپراتورها از VoLTE پشتیبانی می‌کنند؟

اپراتورهای همراه اول و ایرانسل از این سرویس پشتیبانی نموده اما در سایت مربوط به اپراتور رایتل اطلاعاتی در این خصوص وجود ندارد.

 

هزینه سرویس VoLTE همراه اول و ایرانسل چقدر است؟

استفاده از این سرویس رایگان بوده و هزینه تماس صوتی VoLTE نیز همانند تعرفه یک مکالمه عادی می باشد.

 

فعال‌سازی سرویس VoLTE در همراه اول

برای فعال سازی این قابلیت می‌توانید با شماره‌گیری کد دستوری  #2431*10*  اقدام به فعال‌کردن آن کنید. پس از شماره‌گیری کد USSD گفته‌شده و مشاهده پیام ثبت درخواست، کمی صبر کنید تا پیامک فعال‌سازی را دریافت نمایید.

 

فعال‌سازی سرویس VoLTE در ایرانسل

مشترکین ایرانسلی که گوشی های سامسونگ و هوآوی دارند نیازی به فعال‌کردن دستی قابلیت VoLTE ندارند و این ویژگی به‌صورت خودکار برای آن‌ها فعال شده است. اما در گوشی های شیائومی با شماره گیری کد دستوری *#*#۸۶۵۸۳#*#* این قابلیت برای آنان فعال خواهد شد. البته توجه داشته باشید که حتماً باید تنظیمات دسترسی به اینترنت شبکه ایرانسل را روی گوشی خود نصب کرده باشید.

 

نحوه فعال سازی VoLTE در آیفون

برای فعال سازی این قابلیت در سیستم عامل iOS گوشی های آیفون، کافی است مراحل زیر را طی نمایید:

 1. فعالسازی سرویس VoLTE (فقط مشترکین همراه اول)
 2. به منوی Settings (تنظیمات) گوشی بروید.
 3. گزینه Cellular را انتخاب کنید.
 4. سیم کارت فعال خود را انتخاب کنید و سپس وارد Cellular Data Options شوید.
 5. گزینه Voice & Dataرا انتخاب کنید.
 6. اکنون می‌توانید گزینه VoLTE را مشاهده کنید که با تغییر وضعیت کلید مقابل آن، امکان فعال یا غیرفعال‌کردن وجود دارد.
 • همچنین می توانید با رفتن به قسمت Settings > Mobile Data > Mobile Data Options > Voice & Data به تنظیمات مرتبط با VoLTE نیز دسترسی داشته باشید.

نحوه خاموش کردن VoLTE در iOS

کاربران آیفون می‌توانند این گزینه را در منوی Cellular Data پیدا کنند. توجه داشته باشید که اگر دستگاه شما دو سیم کارته باشد، نحوه فعال/غیرفعال کردن VoLTE ممکن است متفاوت باشد.

 • طبق مراحل ذکر شده در بالا به مسیر Settings > Cellular > Cellular Data Options > Voice & Data بروید، از آنجا گزینه VoLTE را غیرفعال کنید.
 • یا به مسیر Settings > Mobile Data > Mobile Data Options > Voice & Data بروید و روی Enable LTE ضربه بزنید.

کاربران سیستم عامل iOS سه حالت مختلف را مشاهده می‌کنند که شامل موارد زیر می‌شود:

خاموش کردن (Off) : شبکه LTE را خاموش می‌کند.

صدا و دیتا (Voice & Data) : به تماس‌های صوتی و داده‌های تلفن همراه از طریق LTE اجازه خواهد داد.

فقط دیتا (Data Only) : در این حالت فقط امکان استفاده از داده‌های تلفن همراه از طریق LTE فراهم می‌شود، و شما نمی‌توانید از آن برای تماس‌های صوتی استفاده کنید.

هم اکنون شما می‌توانید حالت موردنیازتان را مطابق با گزینه‌هایی که در دسترس قرار دارند، مورد استفاده قرار دهید.

 

نحوه فعال سازی VoLTE در اندروید (گوشی های سامسونگ)

برای فعال سازی این قابلیت در گوشی های سامسونگ، کافی است مراحل زیر را طی نمایید:

 1. فعالسازی سرویس VoLTE (فقط مشترکین همراه اول)
 2. به منوی Settings (تنظیمات) گوشی بروید.
 3. وارد بخش Connections (اتصالات) شوید.
 4. بعد به بخش Mobile Networks (شبکه‌های تلفن همراه) رفته و درصورت داشتن دو سیم‌کارت، سیم‌کارت موردنظر خود را انتخاب نمایید.
 5. اکنون می‌توانید گزینه VoLTE calls (تماس‌های VoLTE) را مشاهده کنید که با تغییر وضعیت کلید مقابل آن، امکان فعال یا غیرفعال‌کردن وجود دارد.

نحوه فعال سازی VoLTE در اندروید (گوشی های شیائومی)

برای فعال سازی این قابلیت در گوشی های شیائومی، کافی است مراحل زیر را طی نمایید:

 1. فعالسازی سرویس VoLTE (فقط مشترکین همراه اول)
 2. به منوی Settings (تنظیمات) گوشی بروید.
 3. وارد بخش Sim cards & mobile networks شوید.
 4. سیم کارت فعال مورد نظر خود را انتخاب کنید.
 5. اکنون می‌توانید گزینه Use VoLTE را مشاهده کنید که با تغییر وضعیت کلید مقابل آن، امکان فعال یا غیرفعال‌کردن وجود دارد.
 • در صورت خاموش بودن یا وجود نداشتن این گزینه، کد دستوری *#*#۸۶۵۸۳#*#* را شماره گیری کنید تا پیام "VoLTE Carrier check was disabled" برای شما نمایش داده شود و سپس گوشی را خاموش کرده و مجددا روشن نمایید تا با طی مراحل بالا، امکان استفاده از سرویس VoLTE برای شما فعال شود.
 • این نکته مهم را در نظر داشته باشید که اگر گوشی شما دو سیم کارت فعال داشته باشد در بخش Sim cards & mobile networks تنظیمات گوشی، قسمت Advanced settings، گزینه Use mobile data during VoLTE calls on the secondary SIM را غیرفعال نمایید تا در هنگام تماس، دیتای اینترنت شما از سیم کارت دوم دریافت نشود. در صورت فعال بودن این گزینه، اگر سیم کارت دوم شما (سیم کارتی که درحال تماس نیستید) بسته اینترنت فعال نداشته باشد هزینه اینترنت به صورت آزاد حساب خواهد شد!

نحوه فعال سازی VoLTE در اندروید (گوشی های هوآوی)

برای فعال سازی این قابلیت در گوشی های هوآوی، کافی است مراحل زیر را طی نمایید:

 1. فعالسازی سرویس VoLTE (فقط مشترکین همراه اول)
 2. به منوی Settings (تنظیمات) گوشی بروید.
 3. وارد بخش Mobile networks شوید.
 4. اکنون می‌توانید گزینه VoLTE calls (تماس‌های VoLTE) را مشاهده کنید که با تغییر وضعیت کلید مقابل آن، امکان فعال یا غیرفعال‌کردن وجود دارد.

غیرفعال سازی VoLTE گوشی‌های اندرویدی

 • برای خاموش کردن VoLTE، گوشی شما باید سرویس VoLTE را فعال کرده باشد.
 • طبق توضیحات ذکر شده در بالا به بخش تنظیمات بروید و Connection > Mobile Networks را جستجو کنید.
 • روی سیم کارت اصلی خود ضربه بزنید. دکمه VoLTE را پیدا کنید و آن را خاموش (غیرفعال) کنید.

 

علامت VoLTE بالای گوشی نشانه چیست؟

هنگامی که عبارت یا علامت VoLTE در بالای صفحه یا هنگام تماس نمایش داده شود، خبر از فعال بودن قابلیت مذکور روی گوشی یا تبلت شما می‌دهد. در این حالت می‌توانید از تماس‌های با کیفیت بالا بهره ببرید. همچنین طی تماس، ممکن است عبارت HD روی صفحه ظاهر شود که مرتبط با همین ویژگی است.

 

مزایای سرویس VoLTE چیست؟

۱. افزایش کیفیت تماس‌های صوتی با کیفیت HD

بهبود کیفیت صدا در تماس‌های صوتی، مهم‌ترین مزیت فناوری VoLTE به‌ شمار می‌رود که برای کاربران کاملاً محسوس است. معمولاً برای نشان‌دادن کیفیت بالای چنین تماس‌هایی از پسوندهای HD یا +HD استفاده می‌شود؛ اما باید توجه داشت که تماس HD روی شبکه 3G هم قابل دستیابی است و تنها حالت +HD مختص شبکه 4G LTE محسوب می‌شود.

۲. کاهش میزان مصرف باتری در حین مکالمه

افزایش عمر باتری و بالا‌بردن میزان شارژدهی گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها حین تماس، یکی دیگر از ویژگی‌های مثبت بهره‌گیری از استاندارد VoLTE است. برای امتحان‌کردن این موضوع می‌توانید برای مدتی از شبکه 3G به‌جای 4G برای تماس استفاده کنید تا متوجه شوید در این حالت، شارژ باتری بیشتری مصرف خواهد شد. علت این موضوع، بهینه‌تر بودن داده‌ها در حالت VoLTE و اشغال پهنای باند کمتر است.

3. امکان استفاده همزمان از مکالمه و اینترنت

استفاده هم‌زمان از اینترنت، از دیگر نکات مثبت درباره VoLTE است که برای برخی کاربران بسیار ضروری به‌نظر می‌رسد. در تماس‌هایی که با شبکه ۴G برقرار می‌شود، استفاده از اینترنت در حین تماس محدود است و شبکه به ۳G تبدیل می‌شود. با سرویس ۴G VoLTE، این اتفاق نمی‌افتد و شبکه ۴G شما ثابت می‌ماند و به شما امکان می‌دهد از داده‌های خود در بین تماس‌ها استفاده کنید. به عبارتی می‌توانید در طول تماس‌های VoLTE، در وبسایت‌ها بچرخید یا عکس و فیلم و… دانلود کنید.

4. پوشش بیشتر و برقراری سریع تماس

اتصال سریع‌تر از مزیت‌های عمومی شبکه 4G محسوب می‌شود که روی قابلیت VoLTE هم در دسترس قرار دارد. این فناوری از طیف فرکانس ۸۰۰ مگاهرتز بهره می‌گیرد که نسبتاً بالاتر از فرکانس شبکه‌های 2G و 3G است؛ درنتیجه همراه با اتصال بهتر، پوشش وسیع‌تر را هم فراهم می‌سازد. همچنین با افزایش فرکانس، توانایی موج برای نفوذ و عبور از موانع بزرگ تقویت می‌شود؛ موضوعی که برای مناطق شهری پرتراکم از اهمیت زیادی برخوردار است.

۵. برقراری تماس تصویری

تماس‌ تصویری یکی دیگر از امکانات فناوری VoLTE هستند که با مصرف داده پایینی همراه می‌شوند. به‌طور معمول برای برقراری چنین تماس‌هایی باید از اپلیکیشن‌های جانبی مثل Skype ،Google Meet ،Zoom و... استفاده کنید؛

تماس تصویری بر بستر شبکه نسل چهارم (ViLTE)، برای اولین بار توسط همراه اول در کشور ارائه می شود. با استفاده از این سرویس، مشترکین همراه اول قادر خواهند بود بدون استفاده از هیچ اپلیکیشن یا برنامه واسطی با یکدیگر تماس تصویری برقرار نمایند. برای استفاده از سرویس مکالمه تصویری همراه اول می بایست تلفن همراه هر دو طرف تماس از این سرویس (ViLTE) پشتیبانی نماید.

 

محدودیت‌ها و معایب VoLTE

 • برای تجربه صدای با کیفیت و HD حین تماس، باید در هر دو طرف تماس صوتی، سرویس VoLTE فعال باشد.
 • نیاز به مناطق تحت پوشش شبکه 4G می باشد.
 • گوشی موبایل از سرویس VoLTE پشتیبانی نماید.

دیدگاه کاربران

  حذف
0/1000
loading...

loading... لطفاً منتظر بمانید ...