قابلیت‌های امنیتی جدیدی به اینستاگرام افزوده می‌شود

اشتراک گذاری :

فیسبوک اعلام کرده قابلیت رمزنگاری انتها به انتها در سال 2022 میلادی به اینستاگرام و فیسبوک مسنجر اضافه خواهد شد. این در حالی است که سرویس‌های دیگر فیسبوک نظیر واتساپ به این قابلیت مجهز شده است.

این روزها کاربران شبکه‌های اجتماعی بهتر از هر کس دیگری می‌دانند که دور نگه‌داشتن مکالمات آنها از چشم‌های کنجکاو دیگران تا چه حد حیاتی است. پس از اعلام سیاست‌های جدید فیسبوک درباره پیام‌رسان واتساپ، برنامه‌هایی مانند تلگرام و سیگنال که از قابلیت رمزنگاری سراسری (End-to-End Encryption) پشتیبانی می‌کنند با اقبال کاربران روبرو شده‌اند.

از سال 2019 فیسبوک می‌کوشد سیستم رمزنگاری انتها به انتها را به پیام‌رسان‌های خودش اضافه کند اما تاکنون موفق شده فقط این قابلیت را به واتساپ بیاورد و سایر سرویس‌ها از آن بی‌بهره‌اند.

فیسبوک برنامه‌های خودش درباره امنیت و حریم خصوصی سرویس‌های خود را اعلام کرده است. بنابر اعلام رسمی قابلیت رمزنگاری انتها به انتها در سریع‌ترین حالت ممکن سال 2022 میلادی به سرویس‌های فیسبوک اضافه خواهد شد.

انتظار بر این است که در سال جاری میلادی شاهد پیشرفت‌های چشمگیری در زمینه افزودن قابلیت رمزنگاری سراسری به سرویس‌های اینستاگرام و مسنجر باشیم. اما برای تکمیل این قابلیت و عرضه عمومی آن باید حداقل تا سال 2022 میلادی صبر پیشه کنیم.

علاوه بر رمزنگاری سراسری، تمرکز فیسبوک به افزودن قابلیت‌های امنیتی به سرویس‌های خود است. فیسبوک گفته که برنامه دارد تا ویژگی‌های امنیتی قدرتمند دیگری را به سرویس‌های خود اضافه کند.

این خبر به موازات تصمیم فیسبوک برای ادغام زیرساخت واتساپ، مسنجر و اینستاگرام می‌تواند نگران‌کننده باشد و امنیت نه‌چندان بالای واتساپ را زیر سوال ببرد. بنابراین احتمال دارد که پروژه ادغام زیرساخت‌ها پس از افزوده شدن قابلیت رمزنگاری سراسری به‌تعویق بیافتد.

فیسبوک از تعادل بین ایمنی و حریم خصوصی و امنیت سخن به‌میان آورده و گفته که اگر احتمال آسیب در دنیای واقعی وجود داشته باشد داده‌های کاربران باید در دسترس نهادهای قانونی قرار بگیرد.

همچنین فیسبوک می‌خواهد از ابزارهایی که توانایی حفاظت از حریم خصوصی کاربران را دارند استفاده کند. این ابزارها به‌جای دسترسی مستقیم به اطلاعات کاربران به سیگنال‌های رفتاری و گزارش‌های کاربران متکی خواهد بود.

حال باید منتظر ماند و دید که عملاً چه تغییراتی در امنیت سرویس‌های فیسبوک که این‌روزها خیلی مورد انتقاد کاربران قرار گرفته رخ خواهد داد.

دیدگاه کاربران

  حذف
0/1000
loading...

loading... لطفاً منتظر بمانید ...