مدیاتک صدرنشین بازار تراشه در سال 2021 خواهد بود

اشتراک گذاری :

مدتی است که مدیاتک تبدیل به بزرگ‌ترین سازنده پردازنده موبایل و سومین مشتری بزرگ شرکت TSMC شده است. حال در جدیدترین پیش‌بینی شرکت Counterpoint Research اعلام شده که مدیاتک و کوالکام همچنان بر بازار تراشه‌ها حکمرانی خواهند کرد.

دوسال پیش بود که مدیاتک به‌دلیل عملکرد ضعیف تراشه‌های پرچمدار خود در تلاش بود که وضعیت خود را در بازار حفظ کند. اما در سپتامبر 2019 با عرضه چیپست Helio G90 دوران طلایی مدیاتک آغاز شده و با معرفی پردازنده‌های Dimensity 5G به اوج خودش رسید. حال این شرکت در رقابتی نزدیک جایگاه اولی را در بازار تراشه کسب کرده و درصدد حفظ آن است.

بر اساس محاسبات Counterpoint، مدیاتک با حفظ جایگاه اولی خود حدود 37 درصد از بازار جهانی تراشه‌ها را در اختیار خواهد داشت اما کوالکام همچنان در بخش تراشه‌های 5G پیشتاز خواهد بود.

پیش‌بینی‌ها بر این است که مدیاتک در سال 2021 همچنان برتری خود را نسبت به کوالکام حفظ کند. دلیل این امر هم بروز مشکلات و محدودیت‌ها در عرضه مدارهای مجتمع فرکانس رادیویی (RFIC) در کارخانه سامسونگ در تگزاس است.

همچنین پردازنده‌های 5 نانومتری جایگاه چندانی در این آمار ندارند و مدیاتک حتی از این نوع پردازنده‌ها استفاده نمی‌کند پس نمی‌توان این را به‌عنوان یک مزیت برای کوالکام به‌حساب آورد.

جالب است بدانید که بزرگترین بازنده این رقابت‌ها Hisilicon خواهد بود چون جایگاه خود را در بین 5 شرکت اصلی تولیدکننده پردازنده از دست داده است. در این میان شرکت چینی Unisoc که در زمینه تولید تراشه‌های ارزان‌قیمت معروف است جایگاه Hisilicon را تصاحب می‌کند.

اما در بازار تراشه‌های 5G اوضاع فرق می‌کند. به‌دلیل اینکه تقاضا برای پردازنده‌های 5G روز به روز در حال افزایش است می‌توان انتظار داشت کوالکام در نیمه دوم سال جاری میلادی و پس از رفع مشکل کمبود تراشه با قدرت به میادین بازگردد.

باید گفت که رقابت برای کسب جایگاه اول بازار تراشه بسیار تنگاتنگ خواهد بود. چون براساس پیش‌بینی‌ها سهم سه تولیدکننده برتر در این بازار بسیار نزدیک یکدیگر است به‌طوری‌که احتمال کسب جایگاه اول برای هر یک از آنها وجود دارد.

ناگفته نماند در حال حاضر از هر 10 گوشی هوشمند تولید شده تقریبا 9 عدد آنها مجهز به پردازنده 5G ساخت کوالکام، مدیاتک و یا اپل هستند. این امر موجب می‌شود سایر رقبا مثل سامسونگ و تراشه اختصاصی خودش یعنی اگزینوس از گردونه رقابت‌ها خارج شود.

دیدگاه کاربران

  حذف
0/1000
loading...

loading... لطفاً منتظر بمانید ...