گوگل هوش مصنوعی LaMDA را معرفی کرد؛ انقلابی عظیم در گفتگوی طبیعی با ماشین‌ها

اشتراک گذاری :

روز گذشته گوگل در جریان رویداد توسعه‌دهندگان خود از هوش مصنوعی LaMDA رونمایی کرد. این فناوری فوق‌العاده قدرتمند به کاربران این امکان را داده تا یک گفت‌و‌گوی کاملا طبیعی با ماشین داشته باشند.

شاید بتوان از میان دستیارهای صوتی، Google Assistant را بسیار قدرتمند و بهتر از سایرین دانسته و تلاش گوگل برای توسعه یک دستیار صوتی که بهتر از سایر رقبا عمل کند را ستود. حال فرض کنید که این دستیار صوتی به هوش مصنوعی LaMDA هم مجهز شده و این امکان را فراهم کند تا کاربر با اشیای پیرامون خود به گفتگو بنشیند.

باید در نظر داشت مکالمه طبیعی بین دو انسان اگر چه یک طرح کلی دارد ولی معلوم نیست که به کجا کشیده و سرانجامی نامشخص دارد پس اگر بخواهیم با همین شکلی که با انسان‌ها صحبت می‌کنیم با کامپیوترها به گفت‌وگو بنشینیم احتمالا یک پاسخ منطقی دریافت نمی‌کنیم.

در واقع باید گفت آنچه باعث شده که هوش مصنوعی نتواند یک مکالمه طبیعی با انسان‌ها داشته باشد همین عدم توانایی در پاسخگویی به تغییر ناگهانی موضوع گفتگو است. اما گوگل با معرفی LaMDA این مانع را نیز برطرف کرده و درصورتی‌که شما در مکالمه با هوش مصنوعی ناگهان موضوع خود را تغییر دهید مشکل خاصی پیش نیامده و ماشین پا به پای شما به مکالمه ادامه می‌دهد.

گوگل برای نمایش توانایی هوش مصنوعی LaMDA مکالمه‌ای بین انسان و سیاره پلوتو و یک موشک کاغذی ترتیب داد و طی این مکالمه شاهد درک بالا و عجیب این هوش مصنوعی از موضوعات بودیم که به بهترین وجه ممکن به سوالات پاسخ داده و موضوعات گفتگو را درک می‌کرد.

در تصویر بالا سوالی از پلوتو پرسیده شده مبنی بر اینکه: «اگر به آنجا سفر می‌کردم (سیاره‌ پلوتو) چه می‌دیدم؟» و پلوتو هم در پاسخ گفت: «دره‌های بزرگ، کوه‌های یخی، چشمه‌های آب گرم و تعدادی هم دهانه‌ آتش‌فشان».

بر اساس ادعای گوگل LaMDA طوری طراحی شده که می‌تواند گفت‌و‌گو با سایر زبان‌ها و یا متون را به‌راحتی تشخیص داده و همیشه پاسخی منطقی برای پرسش‌های پیش‌بینی نشده‌ کاربران داشته باشد.

گوگل  قصد دارد به‌زودی از LaMDA در محصول یا سرویس‌های مختلف نظیر  Workspace، جست‌و‌جوی گوگل و اسیستنت استفاده کند. ناگفته نماند دستیار صوتی گوگل هم‌اکنون نیز عملکرد بهتری نسبت به رقبا دارد و تجهیز آن به هوش مصنوعی LaMDA می‌تواند جهش بزرگی در زمینه‌ گفت‌و‌گوی آن با کاربران ایجاد کند.

دیدگاه کاربران

  حذف
0/1000
loading...

loading... لطفاً منتظر بمانید ...