ظاهر نرم افزارهای PWA کروم و مایکروسافت اج طبیعی تر می شود

مدتی است که مایکروسافت با آوردن نرم افزارهای PWA به استارت منوی ویندوز 10 سعی کرده با آنها به مانند برنامه های معمولی رفتار کند. حالا گویا این شرکت می خواهد ظاهر اپلیکیشن های PWA را نیز بهبود بخشد تا به نرم افزارهای معمولی ویندوز شبیه باشند.

ویژگی Windows Controls Overlay توسط تیم مایکروسافت توسعه داده شده ولی در کرومیوم به کار رفته است تا کاربران مرورگر کروم هم بتوانند از آن استفاده کنند. این تیم برنامه نویس اعتقاد دارد که در حال حاضر هیچ روش مناسبی برای شبیه کردن ظاهر نرم افزارهای PWA به ظاهر نرم افزارهای معمولی وجود ندارد زیرا آنها نمی توانند تمامی بخش های مربوط به مرورگر را از این برنامه ها حذف و یا همه آنها را حفظ کنند.

گزینه فول اسکرین یا تمام صفحه هم تنها در گوشی های اندرویدی یا iOS کاربرد دارد چرا که این دو پلتفرم از گزینه بستن یا کوچک کردن صفحه بی نیاز هستند. در دستگاه های دسکتاپی اما، زمانی که یک برنامه PWA اجرا می شود محتوای اپلیکیشن در پایین نوار عنوان قرار می گیرد؛ فضایی که مخصوصاً برای آن در نظر گرفته شده است. این یعنی از این فضا نمی توان برای میانبرها، منوها و . . . استفاده کرد.

با Windows Controls Overlay اما، یک روش جدید ابداع می شود که توسعه دهندگان می توانند از تمامی قسمت های موجود در یک پنجره بهره ببرند و نحوه قرارگیری دکمه های مختلف نیز بر اساس ظاهر کلی سیستم عامل مشخص گردد. بر این اساس، اجزای رابط کاربری در نرم افزارهای PWA را می توان در پایین نوار عنوان قرار دارد و برنامه نویسان فقط باید همچون نرم افزارهای معمولی، تغییراتی در قسمت مخصوص دکمه های ویندوز ایجاد کنند. مایکروسافت با ارائه مثال هایی از Microsoft Teams و یا اسپاتیفای سعی می کند منظورش را بهتر برساند و بگوید نرم افزارهای PWA در آینده این شکلی خواهند بود.

این ویژگی هنوز در دست تولید است و کاملاً بستگی به این دارد که آیا سایت ها از آن استقبال خواهند کرد یا خیر بنابراین ممکن است کمی طول بکشد تا شاهد عملکرد کلی و تأثیرات مثبت آن باشیم. با این وجود، پشتیبانی از Windows Controls Overlay را می توان در کروم آزمایشی و با فعالسازی کد مربوطه از آدرس chrome://flags فعال کرد. لازم به ذکر است که مایکروسافت اج آزمایشی هنوز کد مربوطه را تعبیه نکرده هرچند به نظر می رسد به زودی این اتفاق خواهد افتاد.

منبع :    neowin.net

دیدگاه کاربران

  حذف
0/1000
loading...

loading... لطفاً منتظر بمانید ...