پردازنده مورد استفاده در کنسول دستی استیم لو رفت؛ پای AMD در میان است

این روزها صحبت از کنسول دستی و احتمالاً هیبریدی استیم (Steam) متعلق به شرکت Valve است که به زودی معرفی شده و به نظر می‌رسد که فروش بالایی را تجربه خواهد کرد. از سوی دیگر، منابع معتبر دریافته‌اند که این کنسول از چه تراشه پردازشی استفاده خواهد کرد. به نظر شما کنسول استیم از تراشه پردازشی کدام کمپانی استفاده می‌کند؟

از آنجایی که فروش کنسول هیبریدی نینتندو سوئیچ فراتر از تصورات است، برخی شرکت‌ها نیز به فکر ساخت محصولی مشابه با سیستم عامل اختصاصی، و نه ویندوز افتاده‌اند. استیم که پتانسیل کافی برای ساخت چنین محصولی را دارد، از چندی پیش مشغول کار بر روی یک کنسول دستی است.

کنسول دستی SteamPal با یک سیستم عامل اختصاصی تولید می‌شود که از هسته آن بر پایه لینوکس است. در حال حاضر مشخصات دقیق کنسول Valve مشخص نبوده اما می دانیم که نمایشگری با ابعاد 7 یا 8 اینچ را یدک می‌کشد. و اما آخرین گزارش‌ها از تراشه پردازشی این کنسول دستی حاکی از همکاری Valve با AMD هستند.

طبق اطلاعات موجود، قلب تپنده کنسول دستی SteamPal یک APU ساخت کمپانی AMD است. APU به تراشه‌هایی از AMD اطلاق می‌گردد که دارای چند بخش، مجتمع شده در یک تراشه هستند. به عنوان مثال CPU و GPU. این منابع تأیید می‌کند که این پردازنده با کد رمز Aerith، به پروژه AMD VanGogh مربوط می‌شود. این پردازنده و یا به بیان ساده‌تر APU، در بخش CPU از هسته‌های کم مصرف ZEN2 استفاده کرده و در بخش گرافیک یا همان GPU نیز به ریزمعماری RDNA 2 مجهز است.

توان حرارتی (TDP) آن برابر با 9 وات بوده و ساختار DNA آن بسیار شبیه به پردازنده‌های مورد استفاده در کنسول‌های نسل نهمی یعنی Xbox Series X/S و PlayStation 5 است که البته با مشخصاتی بسیار ضعیف‌تر همراه است. هشت واحد محاسباتی RDNA 2 در بخش گرافیک و 4 هسته در بخش CPU این تراشه را همراهی می‌کنند. کنسول دستی SteamPal برای بخش حافظه ذخیره سازی از ماژول‌های SSD M.2 نوع NVME بهره برده که به دست کاربران نیز قابل تعویض است.

این کنسول تا پایان سال جاری وارد بازار شده و شرکت Valve ابایی از هدف قرار دادن نینتندو سوئیچ توسط آن ندارد. به هر حال با یک کنسول دستی روبرو هستیم که از تراشه کم مصرف AMD APU بهره برده و باید دید که وضعیت برای بازی‌های آن به چه شکل خواهد بود. شایان ذکر است که نام دقیق این کنسول نیز هنوز مشخص نشده است.

دیدگاه کاربران

  حذف
0/1000
loading...

loading... لطفاً منتظر بمانید ...