امسال قیمت گوشی در سراسر دنیا تا 25 درصد گران می‌شود

اشتراک گذاری :

تراشه پردازشی یکی از گران‌ترین بخش‌های یک گوشی هوشمند است که به جز هزینه طراحی که به شرکت‌هایی کوالکام، مدیاتک، سامسونگ، ARM، Imagination و ... می‌رسد، هزینه دیگری را برای ساخت آنها در کارخانه‌های تولید تراشه مانند TSMC، سامسونگ و چند شرکت دیگر نیز باید در نظر گرفت.

اما رشد فزاینده درخواست‌ها برای تولید تراشه به سبب استفاده بیشتر صنایع مختلف از آنها، موجب شده طی ماه‌های اخیر، به صورت ملموسی، در موجودی عرضه این محصولات، کمبود ایجاد شده و برخی شرکت‌ها نتوانند سفارشات خود را سر موعد تحویل بگیرند.

در پی همین مسئله، شایعات زیادی مطرح شده که شرکت TSMC قصد دارد از ماه‌های آینده قیمت تراشه‌های تولیدی خود را حداقل 15 درصد افزایش دهد. اما جالب این است که برخی گزارش‌ها به افزایش بسیار بیشتر قیمت‌ها اشاره کرده‌اند که می‌تواند افزایش بسیار بیشتری را وعده دهد.

 

رای مثال گزارشی جدید به نقل از United News می‌گوید که TSMC قصد دارد قیمت هر ویفر 12 اینچی از محصولات خود را به صورت میانگین به 400 دلار برساند. این قیمت 25 درصد بیشتر از میانگین فعلی است و می‌تواند گران‌ترین قیمت تعیین شده تا به امروز برای تاریخ تولید تراشه در زمینه تراشه‌های عمومی باشد.

این شرکت همچنین از سال آینده قرار است تولید انبوه تراشه‌های 3 نانومتری خود را نیز آغاز کند که قدرتی 10 تا 15 درصد بیشتر از نمونه 5 نانومتری و 25 تا 30 درصد توان مصرفی کمتری دارند.

با این وجود افزایش قیمتی که در مورد آن صحبت می‌کنیم موجب خواهد شد که بسیاری از شرکت‌ها قید استفاده از تراشه‌های جدید را بزنند و یا کاربران به سبب قیمت‌های افزایش یافته، کمتر سراغ آنها بروند.

به هر حال باید منتظر بمانیم و ببینیم که آیا شرکت‌های تولیدکننده محصول نهایی راضی به کاهش سود خود و نگه داشتن قیمت‌ها در سطوح فعلی هستند یا باید برای یک محصول، هزینه بیشتری را پرداخت کنیم و آن هم تنها به دلیل افزایش درخواست شرکت‌ها و عدم توانایی تولید تراشه در سطح مورد نیاز است که پدیده افزایش قیمت محصول نهایی را رقم زده است.

منبع :    United News

دیدگاه کاربران

  حذف
0/1000
loading...

loading... لطفاً منتظر بمانید ...