تیم کوک بدافزارهای پرشمار اندرویدی را بر سر گوگل زد – iOS امن‌ترین است!

اشتراک گذاری :

رقابت اندروید و iOS به خودی خود داغ و جذاب است، اما گهگاهی مدیران کمپانی‌ها با عنوان کردن برخی صحبت‌ها چاشنی بیشتری به این رقابت اضافه می‌کنند. در جدیدترین اقدام، تیم کوک، مدیرعامل کمپانی اپل با اشاره به بدافزارهای پرشمار اندرویدی گفته است که تعداد بدافزارها در اندروید 47 برابر بیشتر از اندروید است. کوک معتقد است که سختی بارگذاری‌های جانبی در سیستم عامل اپل باعث شده iOS بسیار امن‌تر از رقیب خود باشد. همچنین مدیرعامل اپل گفته است که اگر کمپانی اجازه بارگذاری‌های جانبی را در iOS میداد، امنیت آیفون‌ها نابود میشد.

تیم کوک در گفت و گویی با گیلامی لاکرویکس، موسس و مدیرعامل کمپانی رسانه‌ای Brut از تمرکز اپل بر روی حریم خصوصی کاربران صحبت کرده است. به گفته کوک، اپل طی یک دهه گذشته بر روی حریم شخصی تمرکز داشته چرا که حق اساسی هر انسانی است. زبان DMA که در حال حاضر مطرح است، باعث بارگذاری‌های جانبی بر روی آیفون می‌شود که امنیت دستگاه را از بین می‌برد و همچنین بسیاری از گزینه‌های حریم خصوصی را که در اپ استور تعبیه شده نابود می‌شوند. مدیرعامل اپل با اشاره به اینکه این موضوع اکنون برای همه کاربران جز کاربران اکوسیستم اپل وجود دارد، در مورد امنیت و حریم خصوصی کاربران ابراز نگرانی کرده است.

بدافزارهای پرشمار اندرویدی موجود حتی در پلی استور

همچنین کوک اضافه کرده است که دستگاه‌های اندرویدی 47 برابر بیشتر از iOS در معرض آلوده شدن به بدافزارها هستند. احتمالا منبع کوک در رابطه با این ادعا، گزارشی بود که نوکیا در سال 2019 منتشر کرد. اما حالا میزان آلودگی اندرویدی ها به 26.6 درصد کاهش یافته در صورتی که درصد آلودگی آیفون‌ها از 1 درصد به 1.6 درصد افزایش یافته است. تیم کوک علت اینکه iOS امنیت بیشتری دارد را بررسی تمام و کمال اپلیکیشن‌ها قبل از ورود به اپ استور عنوان کرده است.

البته ادعای مدیرعامل اپل تا حدی صحیح است اما اپ استور بی نقص نیست. با اینکه تعداد بدافزارها در پلی استور اندروید کم نیست، اما گزارشات جدید نشان می‌دهد که تقریبا 2 درصد از 1000 برنامه های در حال رشد اپ استور صرفا جعلی هستند و برای سوء استفاده از کاربران طراحی شده اند. توسط یکی از همین اپلیکیشن‌ها که مربوط به بیت کوین بوده، مبلغ 600 هزار دلار از یک کاربر کلاهبرداری شد. به طور کلی نصب اپلیکیشن از منابع ناشناس اقدامی خطرناک است که کاربران باید از آن پرهیز کنند. البته در اندروید با یک تنظیم ساده نصب برنامه‌ها از هر منبعی ممکن است اما این کار در آیفون نیازمند کارهای پیچیده‌ای است که باعث می‌شود اکثر کاربران iOS فقط از اپ استور برای دریافت برنامه‌های مورد نیاز خود استفاده کنند.

دیدگاه کاربران

  حذف
0/1000
loading...

loading... لطفاً منتظر بمانید ...