وعده وزیر ارتباطات در مورد پرتاب ماهواره‌ای با دقت یک متر در آینده‌ای نزدیک

اشتراک گذاری :

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات شایعات مربوط به پرتاب ناموفق ماهواره‌های ناهید و پارس 1 را رد کرد و گفت پرتاب ماهواره‌ای با دقت یک متر که از توصیه‌های رهبر انقلاب بود در آینده‌ای نزدیک به سرانجام می‌رسد.

محمدجواد آذری جهرمی در حاشیه جلسه هیات دولت درباره شایعه پرتاب ناموفق ماهواره گفته که ماهواره های وزارت ارتباطات اکنون در سازمان فضایی کشور قرار دارند و پس از تحریم‌های آمریکا، رهنمودهای رهبری و ریاست جمهوری حول سه محور برای پاسخ به این تحریم‌ها پیگیری شدند.

وی افزود موضوع اول این بوده که ماهواره‌ای با دقت تصویربرداری یک متر بسازیم و اکنون مجموعه دانشگاهی به شدت دنبال انجام این کار بوده و پس از عقد قراردادهای مورد نیاز، کنترل پروژه به صورت ماهانه انجام می‌شود و از طرفی هم تحقیقات پیرامون ساخت ماهواره با جدیت در حال انجام است و در آینده‌ای نزدیک ساخت آن آغاز خواهد شد.

موضوع بعدی که وزیر ارتباطات به آن اشاره کرد دستیابی به مدار 36 هزار کیلومتری است که تحقیقات برای تولید ماهواره‌بری که بتواند ماهواره ایرانی را در مدار 36 هزار کیلومتری جو زمین قرار دهد توسط وزارت دفاع در حال انجام بوده و موتور این ماهواره‌بر با موفقیت تست شده است و به‌نظر می‌رسد کمتر از یک سال دیگر یک ماهواره‌بر 36 هزار کیلومتری در کشور داشته باشیم.

جهرمی درباره سومین موضوع مهم گفت که اعزام موجود زنده به فضا مورد دیگری بوده که برای دستیابی به آن قراردادهایی مربوط به طراحی و تولید کپسول زیستی با پژوهشگاه هوافضا منعقد شده و این پروژه هم با جدیت در حال پیگیری بوده و در آینده خبرهای خوشحال‌کننده‌ای درباره این موضوع را به سمع و نظر ملت شریف ایران خواهیم رساند.

وزیر ارتباطات به خبر توقیف دامنه برخی وب‌سایت‌ها توسط دولت آمریکا واکنش نشان داده و گفته برای اولین بار نیست که این اقدام انجام می‌شود و در سال‌های گذشته شاهد اقدامات مشابهی از حذف اپلیکیشن‌های ایرانی گرفته تا وضع تحریم برای شرکت‌های نرم‌افزاری از سوی دولت‌های غربی بوده‌ایم.

آذری جهرمی در مورد سیم‌کارت‌های دانش‌آموزی گفته که قرار است این سیم‌کارت‌ها برای آموزش مجازی بین دانش‌آموزان توزیع شود و بسته‌های اینترنت روی آن فعال شود. وی تصریح کرد سیم‌کارت دانش‌آموزی کاملاً رایگان بود و تجارتی برای هیچ‌کس ایجاد نمی‌کند و آموزش مجازی هم به صورت رایگان انجام خواهد شد.

دیدگاه کاربران

  حذف
0/1000
loading...

loading... لطفاً منتظر بمانید ...