منتظر کامپیوترهای کوانتومی در خانه خود باشید

شاید شما نیز تصاویر کامپیوترهای کوانتومی بزرگ و غول پیکر را تا به امروز دیده باشید. اما آیا به این فکر کرده‌اید که روزی از راه برسد که همه ما در منازل خود بتوانیم از این کامپیوترها استفاده کنیم؟ این ایده آنقدر هیجان‌انگیز است که گروه‌های مختلفی در دنیای رایانش کوانتومی به دنبال تحقق آن هستند و به تازگی به نتایج بسیار جذابی نیز دست یافته‌اند.

به احتمال فراوان شما دوستان نیز تصاویر رایانه‌های قدیمی در دهه 50 میلادی را دیده‌اید که برای حمل و نقل آنها از کامیون‌ها و انبوهی از کارگران استفاده می‌شد. اما آیا در آن روزگاران به این ایده فکر می‌شد که روزی از راه برسد که همه ما دستگاه‌هایی با قدرت پردازشی بسیار بالا مانند گوشی‌های هوشمند را به راحتی هر چه تمام‌تر و در ابعاد کوچکتر از یک پاکت نامه در جیب خود داشته باشیم؟

بدون شک کامپیوترهای کوانتومی نسل بعدی رایانه‌ها هستند. دستگاه‌هایی که بر خلاف قواعد صفر و یک و با تکیه بر پدیده‌ها و قوانین مکانیک کوانتوم کار می‌کنند و پتانسیل‌های محاسباتی بسیار بیشتری از رایانه‌های دیجیتال امروزی دارند. در این رایانه‌ها از یون‌ها که اتم‌هایی تک بار هستند به عنوان کیوبیت استفاده می‌شود و اطلاعات کوانتومی به صورت رمزگذاری شده در این یون‌ها ذخیره می‌شود و در قالب پالس های لیزری کنترل و مدیریت می‌شود.

در کنار نیاز به بهینه‌سازی بیشتر و یک سیستم خنک‌سازی حرفه‌ای، چالش مهم دیگری که پیش روی گسترش و ساخت رایانه‌های کوانتومی قرار گرفته، ابعاد و اندازه‌های آنهاست. به طور میانگین یک کامپیوتر کوانتومی باید از ابعاد کل زیربنای منزل بسیاری از ما بزرگتر بوده و انبوهی از پیچیدگی‌ها و مصائب در نصب و راه‌اندازی آن وجود دارد.

داستان رایانه‌های کوانتومی نیز مانند همان کامپیوترهای دهه 40 و 50 میلادی است که پس از گذشت 70 سال در حال تکرار است. بنابر گزارشی که به تازگی ZDNet منتشر کرده محققانی در اتریش قصد تغییر این رویه را دارند.

پژوهشگران دانشگاه اینزبرگ اتریش با پشتیبانی مالی اتحادیه اروپا و در قالب طرحی ۱۰ میلیون یورویی به نام AQTION موفق به تولید رایانه کوانتومی شده‌اند که در دو قفسه سرور ۱۹ اینچی جای می‌گیرد. همچنین اتصال این رایانه به برق نیز پیچیدگی چندانی ندارد.

دکتر توماس مونز از مدیران این پروژه طی مصاحبه‌ای اعلام کرده است:

رایانه‌های کوانتومی عادی معمولاً در فضاهای آزمایشگاهی به وسعت ۳۰ تا ۵۰ متر مربع نصب می‌شوند. اما ما قصد داریم این فضا را به ابعاد یک رک کوچک تقلیل دهیم.

در حال حاضر این کامپیوترها در مرحله آزمایشی قرار دارند ولی تیم توسعه دهنده برنامه خود را به رساندن توان محاسباتی آنها تا 50 کیوبیت تنظیم نموده که می‌تواند آنها را به محصولاتی واقعاً کاربردی تبدیل کند.

دیدگاه کاربران

  حذف
0/1000
loading...

loading... لطفاً منتظر بمانید ...