ارسال 88 ماهواره با یک موشک – ماموریت جدید شرکت اسپیس ایکس

اشتراک گذاری :

ایلان ماسک برای رسیدن‌ به اهداف خود از تمام پتانسیل‌های شرکت‌های زیر دستش استفاده می‌کند و شما به وضوح می‌توانید این موضوع را در خبر جدیدی که منتشر شده ببینید. در ماموریت جدید شرکت اسپیس ایکس تعداد 88 ماهواره با پرواز یک موشک در مدار زمین قرار گرفتند تا هم در تعداد پروازها و هزینه‌ مربوط به آن‌ها صرف جویی شود و هم نقشه‌های ایلان ماسک در شرکت استارلینک سریع‌تر پیش برود. علاوه بر اینکه شرکت‌ها و کشورهای دیگر هم در این تعداد ماهواره نقش داشتند و شرکت اسپیس ایکس برای انجام این کار دستمزد دریافت کرده است (هر ماهواره یک میلیون دلار). برای جزئیات بیشتر این ماموریت با ما همراه باشید.

جزئیات جالب ماموریت جدید شرکت اسپیس ایکس

موشک فالکون 9 شرکت اسپیس ایکس صبح امروز از کیپ کاناورال ایالت فلوریدا بلند شد (که بیستمین پرتاب شرکت اسپیس ایکس به شمار می‌آید) و 10 دقیقه بعد نیز در منطقه مشخص شده در خشکی فرود آمد (پروازهای فالکون 9 به دلیل فرود آمدن در یک سکوی دریایی معروف شدند). تمامی این 88 ماهواره با موتورهای محرک و تقویت کننده مرحله دوم موشک فالکون 9 در مدار زمین قرار گرفتند. البته باید اشاره کنیم که اولین اقدام برای پرتاب این موشک به دلیل ورود یک هلیکوپتر خصوصی به محوطه پرتاب موشک به تعویق افتاد و همین موضوع نیز عصبانیت شدید ایلان ماسک را در پی داشت. ایلان ماسک در چند سال اخیر انتقادات زیادی به قوانین منسوخ شده و غیر قابل استفاده آژانس هوایی آمریکا وارد آورده است.

شاید قیمت تعیین شده شرکت اسپیس ایکس برای رساندن هر ماهواره به مدار زمین کمی گران به نظر برسد اما باید این نکته را در خاطر داشته باشید که هزینه ارسال ماهواره در گذشته بسیار بیشتر از این‌ها آب می‌خورد. چرا که هر موشک توانایی حمل تعداد کمتری ماهواره را داشته و چون موشک پرتاب شده به زمین باز نمی‌گشت، قیمت تمام شده ماموریت نیز بسیار گران‌تر از امروز آب می‌خورد. به همین دلیل ماهواره‌های ساده‌ای که کاربرد نظامی یا اطلاعاتی نداشتند، در صف طولانی ارسال قرار می‌گرفتند. اما امروزه ماهواره‌های جغرافیایی و هواشناسی یا تحقیقاتی می‌توانند به راحتی (راحت‌تر از گذشته) به فضا پرتاب شوند.

شرکت اسپیس ایکس از آغاز فعالیت‌های خود تاکنون، 900 ماهواره مرتبط به شرکت‌های ایلان ماسک (اکثرا مربوط به پروژه استارلینک) را در مدار زمین قرار داده تا آن پوشش گسترده مورد نیاز برای پروژه استارلینک مهیا شود. در جدیدترین اقدام این شرکت، 88 ماهواره در یک موشک فالکون 9 قرار گرفتند و صبح امروز در مدار زمین مستقر شدند. 5 ماهواره از این مجموعه مربوط به وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون)، دو ماهواره از پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) و 10 ماهواره دیگر مربوط به کشورهای مختلف می‌باشند. ماهواره‌های پنتاگون ارتباطات لیزری در فضا و همچنین پردازش‌ داده‌های دریایی و ارتباط سریع بین کشتی‌ها و سیستم‌های تسلیحاتی را آزمایش خواهد کرد.

از آغاز سال جاری میلادی تاکنون، تعداد ماهواره‌های ارسال شده توسط اسپیس ایکس به 900 عدد رسیده است که این رقم دو برابر تعدادی است که که در سال‌های گذشته (هر سال) به فضا ارسال می‌شد. اکثریت قریب به اتفاق آن‌ها هم مرتبط با شبکه اینترنتی استارلینک است که بعدها بیشتر درباره آن خواهیم شنید.

دیدگاه کاربران

  حذف
0/1000
loading...

loading... لطفاً منتظر بمانید ...