نتایج آخرین نظرسنجی سخت‌ افزار استیم منتشر شد؛ کاهش سهم AMD و شگفتی‌سازی ویندوز ۷

اشتراک گذاری :

نتایج نظرسنجی سخت‌افزاری استیم برای ماه ژوئن منتشر شده است و نشان می‌دهد پردازنده‌های AMD که توانسته بودند ماه گذشته به سهم 30 درصدی از دستگاه‌های کاربران دست پیدا کنند، با کاهش فروش روبرو شده‌اند. نکته غافل‌گیر کننده این نظر سنجی را اما می‌توان افزایش استفاده از ویندوز 7 در بین کاربران دانست.

استیم به عنوان بزرگ‌ترین پلتفرم بازی‌های رایانه‌ای روی کامپیوترهای شخصی، هر ماه یک نظرسنجی ارائه می‌کند که در آن از کاربران در مورد سخت‌افزار و ویندوز مورد استفاده روی رایانه شخصی‌شان سوالاتی پرسیده می‌شود. این نظرسنجی با توجه به تعداد بسیار زیاد کاربران این پلتفرم، برای تحلیلگران جذابیت خاصی دارد، اما نمی‌تواند نماینده کاملی از وضعیت واقعی بازار باشد.

همان‌طور که در ابتدا گفتیم، نظرسنجی این ماه برای AMD شامل خبرهای بدی بود و سهم CPUهای این شرکت از کامپیوترهای کاربران با 1.72 درصد کاهش، به 28.41 درصد رسید. این در حالی است که در لیست پرفروش‌ترین‌های فروشگاه اینترنتی آمازون، 8 مدل از پردازنده‌های این شرکت در میان 10 رتبه اول فروش قرار دارند.

البته باید به این نکته اشاره کنیم که به دلیل کاهش قیمت پردازنده‌های نسل 10 و 11 توسط اینتل، کاهش سهم AMD را می‌توان اتفاقی منطقی دانست. شرکت AMD در ماه اردیبهشت اعلام کرد که به دلیل بحران کمبود تراشه، مجبور است که بیشتر ظرفیت تولید خود را به پردازنده‌های بالا رده اختصاص دهد و از ساخت CPUهای ارزان قیمت خودداری کند.

با این حال، لیزا سو مدیرعامل این کمپانی اعتقاد دارد که عرضه پردازنده‌های محبوب و پرفروس سری Ryzen 5000 افزایش خواهد یافت. این موضوع می‌تواند در اوج‌گیری دوباره سهم AMD از رایانه‌های کاربران در ماه‌های آینده، نقش بسزایی داشته باشد.

بخش کارت گرافیک نظرسنجی استیم نیز با تغییراتی نسبت به ماه گذشته همراه بود. بر این اساس، کارت گرافیک RTX 2060 بیشترین آمار افزایش سهم را با 0.99 درصد به خود اختصاص داد. چند ماه قبل گزارش‌هایی منتشر شده بود انویدیا تولید کارت‌های گرافیک دارای معماری Turing را به دلیل کمبود در زنجیره تامین Ampere افزایش داده، اما به نظر می‌رسد که این شرکت هم‌اکنون روی بهبود عرضه کارت‌های سری RTX 3000 تمرکز کرده است.

در نظرسنجی ماه ژوئن استیم،کارت گرافیک RTX 3070 با افزایش 0.04 درصدی به رتبه 14 رسید و RTX 3060 نیز 0.27 درصد افزایش به کارگیری را تجربه کرد. باقی اعضای ترکیب سری RTX 3000 با کاهش حضور در دستگاه کاربران مواجه شدند. کارت گرافیک بسیار محبوب GTX 1060 نیز به حضور چندین ماهه خود در صدر جدول ادامه داد و توانست با رشدی 0.93 درصدی، جایگاه خود را مستحکم‌تر کند.

حال نوبت به آن رسیده تا به شگفتی ماه ژوئن بپردازیم که در طی آن، حدود 2.5 درصد از سهم ویندوز 10 از کامپیوترهای خانگی از دست رفته است. به نظر می‌رسد حتی با از راه رسیدن ویندوز 11، بسیاری از کاربران همچنان به ویندوز 7 علاقه بیشتری دارند و سهم این سیستم عامل از نصب روی دستگاه‌های کاربران استیم، 2.91 درصد افزایش داشته است.

دیدگاه کاربران

  حذف
0/1000
loading...

loading... لطفاً منتظر بمانید ...