جهرمی: سرقت و فاسد شدن باتری سایت‌های مخابراتی دلیل قطع اینترنت

اشتراک گذاری :

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات امروز از کشف 13 هزار مزرعه ماینینگ در کشور خبر داد و اعلام کرد که یکی از دلایل قطع اینترنت در برخی مناطق کشور سرقت و فاسد شدن باتری سایت های مخابراتی بوده است.

محمدجواد آذری جهرمی، پس از اتمام جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران توضیحاتی پیرامون قطعی برق و اینترنت که در روزهای اخیر شاهد آن بودیم، ارائه کرد. او در رابطه با اینکه چطور قطعی برق باعث بروز اختلال در شبکه ارتباط و اینترنت می‌شود، گفت که سایت‌های ارتباطی و بسیاری دیگر از زیرساخت‌های کشور به برق وابسته هستند.

سرقت و فاسد شدن باتری سایت های مخابراتی

جهرمی با اشاره به اینکه اکنون قطع برق باعث می‌‎شود سایت‌های مخابراتی توان ارسال و دریافت سیگنال خود را از دست بدهند، بار دیگر اعلام کرد که براساس استاندارد آنها 2 ساعت ظرفیت باتری دارند تا در صورت قطع برق بتوانند خدماتشان را ارائه دهند. جهرمی در ادامه گفت:

“در برخی نقاط کشور متأسفانه باتری‌ها مورد سرقت قرار گرفته، در برخی دیگر اپراتورها رسیدگی خوبی انجام ندادند و باتری‌ها فاسد شده بود.”

او عنوان کرد که در شرایط سیل و زلزله که شبکه برق قطع می‌شد، پدافند غیرعامل بازبینی باتری‎ها را در دستور کار خود قرار می‌دادند و باتری بسیاری از سایت‌های مخابراتی کشور بازسازی شد. اما گاهی قطع بیش از 2 ساعت باعث می‌شود که باتری‌ها نتوانند ادامه دهند. جهرمی بار دیگر تأکید کرد که فاصله بین قطعی‌ها آنقدر نیست که این باتری‌ها به طور کامل شارژ شوند.

وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه اپراتورها از 3 ماه قبل برنامه‌هایی را برای پیشگیری از این مشکلات در دستور کار خود قرار دادند، افزود که با قرار دادن ژانراتو در سایت‌های اصلی تلاش شد تا دامنه اتفاقاتی که به‌واسطه قطعی برق رخ می‌دهد کمتر شود.

شناسایی 13 هزار مزرعه ماینینگ

آذری جهرمی در خصوص مزارع رمز ارز و تأثیر آنها در قطعی‌ها اعلام کرد که با کار مشترکی با وزارت نیرو و با پردازش اطلاعات با استفاده از هوش مصنوعی، توانستند 13 هزار مزرعه کوچک و بزرگ رمز ارز را در کشور شناسایی کنند. او در ادامه گفت:

“دقت شناسایی این مزارع بالا بود، آن‌هایی که 99 درصد مطمئن بودیم حتماً مزرعه استخراج رمزارز هستند 2 هزار مورد بود که در مرحله اول بر اساس مصوبه دولت آن را به مراجع امنیتی معرفی کردیم. تا جایی که اطلاع دارم روی 300 مزرعه کلان اقدام جدی انجام و مزارع و جمع‌آوری‌شده‌اند.

وزیر ارتباطات گفت که تا کنون 580 مگاوات مزرعه غیرمجاز رمز ارز از مدار خارج شده‌اند. او تأکید کرد که مزارع قانونی نیز از مدار خارج شده‌اند. براساس اظهارات جهرمی پیش بینی 2 هزار مگاوات مزارع ماینینگ بوده که تا کنون 1000 مگاوات آن از مدار خارج شده است. او در پایان عنوان کرد که بخش کوچکی از خاموشی‌های امروز به رمز ارزها مربوط بوده و این بخش کوچک معادل نصف مصرف غرب تهران (از جنت آباد تا طالقان) است. جهرمی تأکید که این عدد قابل توجه است و باید تلاش خود را به کار گیرند تا این میزان برق به مدار بازگردد.

 

دیدگاه کاربران

  حذف
0/1000
loading...

loading... لطفاً منتظر بمانید ...