پردازنده 56 هسته‌ای اینتل با پشتیبانی از مدرن‌ترین فناوری‌های سخت افزاری جهان دیده شد

اشتراک گذاری :

پردازنده‌های 10 نانومتری Ice Lake-SP با هسته‌های Sunny Cove از سری Xeon Scalable اینتل هستند که به تازگی وارد بازار شده‌اند. اما این شرکت به زودی یک گروه جدید از پردازنده‌های کلاس سرور Xeon را در رده‌های بالاتر وارد بازار خواهد کرد.

پردازنده‌های Sapphire Rapids نیز با همین لیتوگرافی تولید شده و برای سرورهای بزرگ‌تر، سازمانی و مواردی از این دست در نظر گرفته شده‌اند. این خانواده ضمن پشتیبانی از حافظه‌های رم DDR5، امکان نصب ظرفیت‌های بالاتر را نیز فراهم کرده است. داده‌های جدید از پرچمدار گروه حاکی از آن هستند که این پردازنده دارای 56 هسته و 112 رشته است. پروتکل جدید به پردازنده‌های سافایر راپیدز امکان پشتیبانی از حافظه‌های HBM2E را با ظرفیت 64 گیگابایت به ازای هر سوکت می‌دهد.

نکته جالب توجه دیگر، پشتیبانی این خانواده از گذرگاه PCI-E 5.0 است. در حالی که سیستم‌های خانگی به تازگی پذیرای گذرگاه PCI-E 4.0 بوده‌اند، سرورهای اینتل استفاده از PCI-E 5.0 را آغاز کردند. PCI-E 5.0 با 80 مسیر و 4 لینک Intel UPI 2.0 در دسترس است. همچنین اینتل پیکربندی x86_64 را با پسوندهای AMX/TMUL گسترش می‌دهد تا بدین ترتیب پردازش بهتر INT8 و BFloat16 را شاهد باشیم. شایان ذکر است که توان حرارتی این پردازنده به 350 وات می رسد.

تاریخ دقیق عرضه پردازنده های Sapphire Rapids نامشخص بوده اما به نظر می رسد که زمان زیادی تا معرفی آنها باقی نمانده است.

منبع :    video cardz

دیدگاه کاربران

  حذف
0/1000
loading...

loading... لطفاً منتظر بمانید ...