نگران کننده‌ترین خبر برای اپل؛ بدافزار پیشرفته ویندوزی کامپیوترهای مک را هم آلوده می‌کند

یکی از جنبه‌های تبلیغاتی که همواره اپل تکیه و تمرکز بالایی به آن داشته، امنیت بالای سیستمعامل مک و عدم وجود و آسیب‌پذیری آن از بدافزارهاست. اما در خبری جدید، گزارش شده که یکی از معروفترین بدافزارهای ویندوزی، با اندکی تغییر، خود را برای تحت تأثیر قرار دادن و آلوده کردن کامپیوترهای مک نیز آماده کرده است.

شاید تا به امروز نام بدافزار XLoader را شنیده باشید؛ بدافزاری که میتوان آن را نوع ویرایش شده بدافزار معروف Formbook بوده و پیش از در پلتفرم ویندوز، کامپیوترهای زیادی را آلوده کرده بود.

XLoader بدافزاری است که با ساختار باتنت خود، قابلیت انتشار بالایی داشته و از آن برای دزدیدن اطلاعات هویتی لاگین به لایههای وب و فایل، اخذ اسکرین‌شات‌های مخفی از عملیات کاربر، ثبت سابقه فشردن کلیدها و حتی اجرای فایل‌های مخرب روی سیستم قربانی استفاده میشود.

بنابر گزارش Bleeping Computers این بدافزار چندی پیش توسط یک تیم پایش امنیت اطلاعات در گروه نرمافزاری CheckPoint Software شناسایی شده است. سروری که نسخه macOS بدافزار XLoader را به فروش میرساند آن را به قیمت اشتراک ماهیانه 49 دلار و از طریق دارک وب به فروش میرساند.

تیم چک پوینت در گزارش خود اینطور نوشته که برای مدت زمان 6 ماه رفتار بدافزار XLoader را رصد کرده و در طی این مدت درخواست‌های گستردهای از 69 کشور دنیا برای خرید اشتراک این بدافزار ارائه شده است. این درخواست‌ها نشان میدهد که خلافکاران اینترنتی در معیار گسترده‌ای درخواست استفاده از این بدافزار را صادر کردهاند و کامپیوترهای مک در سراسر دنیا در معرض این خطر قرار گرفتهاند. البته نیمی از درخواستها برای خرید این بدافزار از داخل آمریکا ارسال شده است.

چک پوینت در گزارش خود به این نکته نیز اشاره کرده است که Formbook را باید تهدیدی بسیار مهم برای امنیت اطلاعات کاربران در سراسر وب دانست. این بدافزار بخشی از بیش از 1000 کمپین بدافزاری بوده که طی سه سال آینده کامیپوترهای مختلف را در سراسر دنیا آلوده کرده‌اند.

همچنین پیش‌بینی میشود XLoader که حالا به تهدیدی بزرگ و جهانی تبدیل شده با افزایش استفاده توسط بزهکاران اینترنتی، امنیت همیشگی کامپیوترهای مک را نشانه گرفته و آرامش تیم‌های امنیت اپل را بهم زند.

در همین زمینه یانیف باماس، مدیر ارشد تیم تحقیقات سایبری در موسسه Check Point علت اصلی گرایش به آلوده کردن سیستم‌های مک را افزایش محبوبیت این سیستم‌عامل در سراسر دنیا دانسته و این محبوبیت را عامل بالقوه‌ای برای افزایش تهدیدها علیه macOS می‌دانند. باماس در ادامه صحبت‌های خود می‌گوید:

درحالیکه که شکافی بزرگ بین بدافزارهای ویندوز و مک او اس وجود دارد، شاهد کاهش مداوم این فاصله هستیم. حقیقت آن است که بدافزارهای مک در حال بزرگتر و خطرناکتر شدن هستند.

بنابر گزارش چک پوینت، بدافزار XLoader با ساختار خود به صورت مخفیانه میتواند در رایانه‌های مک به فعالیت بپردازد. در این زمینه راهکار ارائه شده آن است که کاربران میتوانند نسبت به بررسی نام‌های کاربری فعال در سیستمعامل خود با بررسی بخش AutoRun در macOS اقدام کرده و به دنبال پوشه LaunchAgents بگردند. در این پوشه در صورت رویت نام فایل‌های ناشناس و مشکوک باید آنها را حذف کرد.

دیدگاه کاربران

  حذف
0/1000
loading...

loading... لطفاً منتظر بمانید ...