بیانیه‌ تشکل‌های صنفی حوزه فناوری اطلاعات خطاب به رئیسی: طرح صیانت پس گرفته شود

اشتراک گذاری :

تشکل‌های صنفی حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات با انتشار بیانیه‌ای از رئیس جمهور خواستند طرح صیانت پس گرفته شود و دولت پس از اخذ نطرات بخش خصوصی در قالب تشکل‌های تخصصی، لایحه ای متناسب آماده و جایگزین این طرح غیر قابل اجرا کند.

سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران، اتحادیه‌ صادر کنندگان مخابرات، سندیکای صنعت مخابرات ایران و انجمن شرکت‌های نرم‌افزاری در بیانیه‌ای پیشنهادات و خواسته‌های خود را از حجت الاسلام ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور مطرح کردند:

«امروزه خدمات مبتنی بر ارتباطات و فناوری اطلاعات به بخش جدایی‌ناپذیر از زندگی عموم مردم تبدیل شده و فضای مجازی عملا بخش جدی و مهمی از فضای حقیقی زندگی و کسب و کار مردم است. در جای جای بخش‌های صنعتی، تجاری، اجتماعی و اقتصادی اثر شبکه‌ها، خدمات و محتوای ارائه شده بر بستر آنها مشاهده می‌شود، به ویژه در این روزها و ماه‌های کرونایی که تقریبا ارائه همه خدمات به این فضا گره خورده است

این تشکل معتقد است اکنون که در آغاز راه دولت سیزدهم هستیم، شاید بتوان گفت در کنار مهم‌ترین مشکلات و چالش‌های اقتصادی کشور، موضوعات مرتبط با فضای مجازی در صدر توجه قرار گرفته است؛ چرا که بخش قابل توجهی از اقتصاد و امنیت در کشور با فضای مجازی درهم تنیده است. در سالیان اخیر سهم ارتباطات و فناوری اطلاعات از اقتصاد کشورها به صورت پیوسته و با شتابی قابل توجه در حال رشد بوده است تا جایی که در کشورهای پیشرو سهم این بخش از اقتصاد ملی به بیش از ۳۰ درصد می‌رسد و البته با لحاظ کردن سهم غیرمستقیم فناوری اطلاعات در توانمندسازی سایر بخشهای اقتصادی، این رقم بسیار بالاتر است.

آن طور که در این بیانیه آمده در حال حاضر سهم مستقیم اقتصاد دیجیتال در اقتصاد کشور ما حدود ۶ درصد است و پیش بینی می‌شود در صورت استفاده درست از ظرفیت نیروی انسانی، شبکه‌ها و زیرساخت‌های موجود در کشور، امکان رسیدن این رقم به حداقل ۱۵ درصد در طول چهار سال آینده مهیا باشد:

«خوشبختانه جنابعالی در زمان فعالیت‌های انتخاباتی در جهت اهمیت توسعه فضای مجازی به ویژه کمیت و کیفیت خدمات در فضای مجازی اشارات خوبی داشتید و تاکید بر لزوم گسترش استفاده و افزایش کیفیت (تا جایی که حتی به مساله کاهش تاخیر در بازی‌های رایانه‌ای اشاره فرمودید) مایه امیدواری فعالان این عرصه و تقویت و رشد این حوزه بسیار مهم در دوره چهارساله دولت سیزدهم خواهد بود

تشکل‌های صنفی حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات با اشاره به طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی، خطاب به رئیس جمهور می‌گوید همزمانی شروع دولت شما با مطرح شدن طرح بسیار مهم و پرحاشیه صیانت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی در مجلس شورای اسلامی نگرانی‌های جدی نه تنها در میان متخصصین، شرکت‌ها و مجموعه‌های صنفی، تخصصی و حرفه‌ای حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات بلکه در میان آحاد مردم و رای دهندگان به جنابعالی به‌وجود آورده است و نشان می‌دهد تا چه حد باید مواجهه تصمیم‌گیران اعم از دولت و مجلس با موضوع فضای مجازی عالمانه و مبتنی بر تصمیمات کارشناسی و با اخذ نظرات ذینفعان و به ویژه تشکل‌های تخصصی باشد.

این تشکل معتقد است این طرح علی‌رغم صرف زمان زیاد در مجلس و مرکز پژوهش‌های آن بدون ارتباط کافی و اخذ نظرات و مهم‌تر از آن لحاظ کردن نظرات دلسوزانه، تخصصی و ایجابی فعالان این حوزه تهیه شده و چنین واکنشی در میان جامعه تبعات این گونه نگرش است. این طرح باید پس گرفته شده و دولت پس از اخذ نطرات بخش خصوصی در قالب تشکل‌های تخصصی، لایحه ای متناسب آماده و جایگزین این طرح غیر قابل اجرا کند.

در ادامه بیانیه پیشنهادات و خواسته‌های تشکل‌های صنفی حوزه‌ی ارتباطات و فناوری اطلاعات ارائه شده است. یکی از موارد مطرح شده اهمیت انتخاب وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به عنوان اولین نشانه از موضع دولت و شخص رییس جمهور در مقابل طرح پر اشکال مجلس، بیانگر نگرش دولت در زمینه خدمات و اقتصاد دیجیتالی است.

این تشکل اعتقاد دارد موافقت یا مخالفت با این طرح سنگ محک مهم برای وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات است:

«زمزمه‌های مطرح شده در رسانه‌ها در مورد برخی افراد برای جایگاه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، تا حدودی مایه نگرانی و دغدغه ما شده است. تجربه ما نشان داده است نگاه تهدید محور برای تقویت رشد توانمندی‌های داخلی با ایحاد محدودیت ارتباطات جهانی بیش از آنکه منجر به تقویت کسب و کار ملی شود، موجبات رانت، هدررفت منابع و بی اعتمادی نخبگان و صنعتگران واقعی خواهد شد. لذا امیدواریم جنابعالی فردی را که آگاهی توام با تسلط کافی به زیرساخت‌ها، ظرفیت‌ها و ابعاد مختلف شبکه عظیم مخابراتی و فناوری اطلاعات کشور و جایگاه شبکه ملی اطلاعات، دیدگاه توسعه‌ای نسبت به لایه خدمات پایه در داخل کشور و اتصال و رقابت‌پذیری با فضای جهانی در این بخش داشته باشد، به عنوان وزیر ارتباطات انتخاب و معرفی فرمایید

در این بیانیه تاکید شده بدنه جوان و رو به رشد شرکت‌ها و فعالان این حوزه پس از تحریم‌های ظالمانه، دیگر توان تحمل تحریم‌های داخلی در استفاده هوشمندانه از ظرفیت‌های فراوان فضای مجازی جهانی را ندارد. امری که برخی مفاد طرح صیانت بدان بی توجه بوده و در صورت وجود چنین نگاهی در دولت و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات موجب تضعیف بیش از پیش این بخش خواهد شد.

یکی دیگر از مطالبات مطرح شده در کنار وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، معرفی دبیرشورای عالی فضای مجازی است که متوجه این نگرانی‌ها و کوشا برای ایجاد فضای اعتماد و همکاری میان زیست‌بوم بزرگ ارتباطات و فناوری اطلاعات در کشور باشد:

«یکی از نقاط ضعف مهم در زیرساخت ارتباطی کشور، کم توجهی به سرمایه گذاری در توسعه زیرساخت ارتباطات ثابت کشور است که موجب عدم توازن در بهره برداری از زیرساختهای همراه و ثابت شده و در صورت ادامه این روند موجب تهدیدات جدی و زیانهای جبران ناپذیر به کسب و کارها و مردم خواهد شد. ضمن اینکه بی توجهی به زیرساخت های ارتباطی ثابت، امنیت کل ارتباطات را به خطر خواهد انداخت. لذا سرمایه‌گذاری برای توسعه زیرساخت شبکه ثابت پرسرعت در چارچوب شبکه ملی اطلاعات یک نیاز ضروری و فوری برای کشور است

تشکل‌های صنفی حوزه فناوری اطلاعات، حمایت هوشمندانه از کسب و کارها و پلتفرم‌های پایه و کاربردی داخلی و فضای مجازی و کمک به افزایش رقابت‌پذیری آن‌ها با نمونه‌های مطرح جهانی که در حال حاضر کسب و کار و زندگی روزمره مردم بر بستر آن‌ها انجام می شود را یک ضرورت می‌داند که از مسیر محدودیت و ممنوعیت و فشار بر کاربران دست یافتنی نیست بلکه نیازمند همراهی نخبگان و متخصصین این حوزه در تدوین قوانین و مقررات این بخش است:

«تامین تجهیزات زیر ساختی در این حوزه که به دلیل فناوری پیشرفته و مزایای بیشمار استفاده از این تجهیزات در شبکه، پس از انقلاب اسلامی تاکنون در زیر سایه تحریم‌های ظالمانه کشورهای متخاصم با حمایت همه جانبه بخش خصوصی صورت گرفته است. به دلیل سرعت بالای فناوری و عدم آگاهی طیف وسیعی از تصمیم گیران در وزارت صمت، بانک مرکزی و گمرک جمهوری اسلامی نیازمند نگاهی ویژه و حمایتی همه جانبه است تا بتوان از مزایای بیشمار علی رغم هزینه های تامین بسیار اندک آن مانند دولت الکترونیک، هوشمند سازی فعالیت های اقتصادی که در نهایت شفافیت را به همراه خواهد داشت، استفاده حداکثری کرد

در آخر در این بیانیه تاکید شده است تشکل‌های صنفی برای همراهی با وزیر جدید ارتباطات و فناوری اطلاعات در دولت سیزدهم با هدف طراحی یک لایحه با لحاظ دغدغه‌های حاکمیت و همچنین دغدغه‌های بخش خصوصی جهت طرح و ارائه به مجلس شورای اسلامی اعلام آمادگی می‌کنند.

همانطور که رهبر معظم انقلاب در دیدار اخیر با نمایندگان مجلس تاکید فرمودند، تدوین قانون به شکل ارائه لایحه از سوی دولت، ارجح از ارائه طرح از سوی نمایندگان است. چرا که به مقتضیات اجرا نزدیکتر و در مقام عمل تحقق پذیرتر است. همراهی وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات در مسیر تبدیل طرح صیانت به لایحه و آمادگی برای استفاده از بدنه کارشناسی فعالان این صنعت اولین اقدام عملی در این راستاست که امیدواریم هرچه زودتر در دستور کار قرار گیرد.

دیدگاه کاربران

  حذف
0/1000
loading...

loading... لطفاً منتظر بمانید ...