تصاویر جدید چینی‌ها از مریخ به مناسبت صدمین روز ماموریت ژورانگ

اشتراک گذاری :

چین در خرداد ماه برای اولین بار به سیاره سرخ قدم نهاد و 100 روز پیش مریخ نورد ژورانگ را برای کاوش این سیاره ناشناخته به کار گرفت. حال آژانس فضایی چین برای جشن گرفتن این موفقیت صد روزه، تصاویر جدیدی را  از سطح مریخ منتشر کرده است.

چینی‌ها چند ماه پیش موفق شدند تا کاوشگر ژورانگ را به سطح مریخ برسانند و برگ تازه‌ای را در تحقیقات فضایی خود رقم بزنند. این سطح نورد پس از جدا شدن از حمل کننده و سفینه مادر خود به نام Tianwen-1، تاکنون تصاویر زیبا و متفاوتی را به زمین مخابره کرده است.

به گزارش خبرگزاری South China Morning در یکی از این تصاویر می‌توانیم چشم‌انداز سحرآمیز سیاره سرخ را به صورت پانوراما مشاهده کنیم. این عکس که گفته می‌شود سه شنبه گذشته گرفته شده، نشان می‌دهد که چینی‌ها تاکنون در اجرای مراحل گوناگون عملیات مریخی خود موفق عمل کرده‌اند. اگر روی این عکس پانوراما زوم کنید و کمی دقت به خرج دهید، می‌توانید رد چرخ‌های مریخ‌نورد روی سطح سخت سیاره را مشاهده کنید.

خبرگزاری دولتی چین، شینهوا می‌گوید که ژورانگ و Tianwen-1 هر دو در شرایط فنی بسیار خوبی به سر می‌برند. آن‌ها اعلام کرده‌اند که مریخ نوردشان در طول این صد روز، 1094 متر از پایگاه خود فاصله گرفته و یکی از دشت‌های مریخ که دانشمندان باور دارند می‌توانسته دارای حیاتی باستانی باشد را مطالعه می‌کند. این دشت با نام Utopia Planitia، یک دریای بسیار قدیمی بوده که منطقه‌ای وسیع در نیم‌کره شمالی مریخ را در برمی‌گیرد.

آژانس فضایی چین پیش‌بینی کرده که مریخ نورد ژورانگ ماه آینده به دلیل تحت تاثیر قرار گرفتن سیگنال‌های ارسالی از آن توسط خورشید، ارتباط خود با زمین را برای مدتی از دست خواهد داد. چین بعد از آمریکا، دومین کشوری است که موفق شده یک فضاپیما را روی سطح سیاره سرخ بنشاند.

چینی‌ها برنامه‌های زیادی برای ادامه بلندپروازی در مریخ دارند و ژورانگ تنها اولین قدم به حساب می‌آید. اگر همه چیز مطابق برنامه‌ها پیش رود، اژدهای سرخ خواهد توانست در سال 2030، نمونه‌هایی از خاک مریخ را به زمین برگرداند و در سال 2033، اولین فضانوردان خود را به این سیاره بفرستد.

باید به این نکته اشاره کنیم که آژانس فضایی آمریکا تاکنون 8 کاوشگر را به صورت موفقیت‌آمیز به سیاره سرخ فرستاده و دهه 30 میلادی را به عنوان آغاز ماموریت‌های فرستادن انسان به مریخ اعلام کرده است.

دیدگاه کاربران

  حذف
0/1000
loading...

loading... لطفاً منتظر بمانید ...