TSMC : کمبود تراشه در سطح جهان تا سال 2023 میلادی ادامه پیدا می کند

اشتراک گذاری :

این روزها کمبود تراشه های پردازشی و محدودیت در تولید آن ها سبب شده است قیمت قطعات سخت افزاری برای چندین بار افزایش پیدا کند. از سوی دیگر حتی با این قیمت های افزایش یافته نیز به دلیل کاهش سطوح تولید، امکان دسترسی به بسیاری از این قطعات وجود ندارد. اما روز گذشته، شرکت TSMC اطلاعات تازه ای را در مورد کمبود تراشه ها و همچنین زمان پایان یافتن این محدودیت ها منتشر کرد.

شرکت تایوانی Taiwan Semiconductor Manufacturing Co که به اختصار TMSC نامیده می شود و در حال حاضر بزرگ ترین کارخانجات تولید تراشه در دنیا را در اختیار دارد، روز گذشته در حاشیه یک کنفرانس خبری، اطلاعات جدیدی در مورد بازار تراشه های پردازشی و وضعیت فعلی تولید آن ها منتشر کرد. این شرکت ضمن تایید خبرها و گزارش های موجود اعلام کرد که هم اکنون با حداکثر ظرفیت و توان خود مشغول تولید این تراشه ها است و به این زودی ها خبری از افزایش سطح تولیدات نخواهد بود.

TSMC در این نشست خبری اعلام کرد که تا سال 2023، ظرفیت تولید این شرکت افزایش پیدا نمی کند و انتظار می رود تا این سال با محدودیت تولید و عرضه تراشه ها روبرو باشیم. این شرکت اعلام کرده است: «ما انتظار داریم سطح تقاضا برای تراشه ها همچنان بالا باقی بماند. امیدواریم در سال 2023 ظرفیت تولید بالاتری داشته باشیم تا بتوانیم از مشتریان خود پشتیبانی بهتری کنیم. در حال حاضر فشار بر روی خطوط تولید به میزان کمی برداشته شده است».

هم اکنون شرکت های مهم و قابلی توجهی نظیر اپل، انویدیا، Broadcom، کوالکام و... به منظور تولید تراشه های خود از کارخانجات TSMC استفاده می کنند. در حال حاضر خطوط تولید تمامی این شرکت ها به دلیل کمبود تراشه های تولیدی توسط TSMC، با مشکل روبرو شده است. در این بین انتظار می رود که محدودیت های تولید و عرضه کارت های گرافیک انویدیا به دلیل کاهش سطوح تولید TSMC، حداقل تا پایان سال جاری میلادی ادامه پیدا کند.

کوالکام نیز در ماه فوریه اعلام کرد که میزان تراشه های تولیدی از میزان تقاضای آن کمتر است و این ممکن است عرضه محصولات مختلف به بازار را با محدودیت روبرو کند. اپل یکی از دیگر شرکت هایی بود که اعلام کرد به دلیل کاهش سطوح تولید TSMC، با کمبود پنل های نمایش روبرو شده است. TSMC همچنین در تولید قطعات سخت افزاری موردنیاز برای کامپیوترهای خانگی نیز نقش ویژه ای دارد و فناوری لیتوگرافی 7 نانومتری این شرکت برای تولید پردازنده های Ryzen مورد استفاده قرار می گیرد. در اصل نیمی از درآمد این شرکت از تولید تراشه های جدید با استفاده از این فناوری حاصل می شود.

بلومبرگ گزارش کرده است که TSMC، قصد دارد در سال جاری میلادی به منظور ارتقا کارخانجات خود و همچنین گسترش آن ها در حدود 30 میلیارد دلار سرمایه گذاری کند. اما ارتقا کارخانه های نیمه هادی به ماه ها زمان نیاز دارد و تولید کارخانجات جدید نیز سال ها زمان بر خواهد بود. اینتل چندی پیش اعلام کرد که خروج از وضعیت کنونی و رفع محدودیت های تولید ممکن است تا چند سال دیگر ادامه پیدا کند.

دیدگاه کاربران

  حذف
0/1000
loading...

loading... لطفاً منتظر بمانید ...