11 میلیارد دلار = مالیات ایلان ماسک در سال 2021

اشتراک گذاری :

ایلان ماسک (مدیرعامل و بنیانگذار شرکت‌های تسلا و اسپیس ایکس) در توییت جنجالی دیگری اعلام کرده که امسال موظف به پرداخت 11 میلیارد دلار مالیات است که این میزان رکورد بیشترین میزان دریافت مالیات از یک شخص را خواهد شکست. اما ریز جزئیات مالیات ایلان ماسک در سال 2021 چیست؟

ریز جزئیات مالیات ایلان ماسک در سال 2021

به گزارش خبرگزاری CNBC در هفته‌ی گذشته، با توجه به گردش حساب‌های ایلان ماسک در سال 2021 و میزان دارایی او (که رکورد ثروتمندترین انسان روی کره‌ی زمین را شکست) باید تقریبا 7 میلیارد دلار مالیات پرداخت کند. اما بعدا در اصلاحیه‌ای اعلام کرد که ظاهرا این رقم کافی نبوده و او باید 5 میلیارد دلار اضافی دیگر نیز پرداخت کند. بسیاری از مردم جامعه‌ی آمریکا نگاه بدی به ثروتمندان این کشور دارند چرا که معتقدند این افراد به اندازه‌ی کافی مالیات پرداخت نمی‌کنند و یا از بخشودگی مالیاتی بهره‌مند می‌گردند. موضوع دیگری که توجه بسیاری از خبرگزاری‌های دنیا را به خود جلب کرد موضوع فرار مالیاتی غیر مستقیم ایلان ماسک به عنوان مدیرعامل شرکت‌های تسلا و اسپیس ایکس است. شاید با خود بگویید که چگونه امکان دارد شخصی که زیر ذره بین بزرگ‌ترین اداره‌ی مالیات دنیا است بتواند از زیر بار پرداخت مالیات خود قسر در رود؟

از آنجایی که سهم زیادی از مالیات‌ها به میزان درآمد یک شخص در سال بستگی دارد، ایلان ماسک برای دور زدن این مورد از یک موضوع بسیار زیرکانه استفاده کرده است. او به عنوان مدیر اجرایی این دو شرکت هیچ دستمزدی دریافت نمی‌کند! شاید با خود بگویید که چه شخص بزرگواری است که بدون دریافت حقوق و تنها برای پیشرفت تکنولوژی و بهتر شدن زندگی مردم این کار را انجام می‌دهد در حالی که موضوع اصلا شبیه به چیزی که فکر می‌کنید نیست! او به جای دریافت حقوق به صورت نقدی، سهام دریافت خواهد کرد و این بدان معناست که مالیات بر حقوق برای او تعیین نخواهد شد و از طرف دیگر نیز سهام او در شرکت‌های او بیشتر خواهد شد!

تفاوت امسال با سال‌های گذشته در این بود که او در طی یک حرکت عجیب و با برگزاری یک نظرسنجی توییتری تصمیم گرفت که 10 درصد سهام خود در تسلا را برای پرداخت مالیات بفروشد. این تصمیم برای بستن دهان افرادی بود که می‌گفتند او به نوعی فرار مالیاتی انجام داده است. به دنبال این تصمیم، سهام تسلا به میزان قابل ملاحظه‌ای کاهش پیدا کرد! همین موضوع نیز از هوش و ذکاوت ایلان ماسک سرچشمه می‌گیرد چرا که او با انجام این کار و پایین آوردن سهام تسلا باعث شد تا میزان مالیات تعیین شده بر سهام شرکت نیز کاهش پیدا کند!

به گزارش خبرگزاری ProPublica، ایلان ماسک در سال 2018 هیچگونه مالیاتی برای دارایی خود پرداخت نکرده و تا امسال نیز مجموعا 500 میلیون دلار برای مالیات دارایی خود پرداخت کرده است. تمام این‌ها در حالی است که دارایی او 14 میلیارد دلار افزایش یافته! او در جواب این اتهامات اعلام کرد که دلیل پرداخت نکردن مالیات در سال 2018 این بوده که او سال قبل از آن مبلغی بسیار زیادتر از مالیات خود پرداخت کرده و دیگر نیازی به پرداخت مالیات در سال بعد از آن نداشته است.

با تمامی این اوصاف، ایلان ماسک در سال 2021 باید به بیشترین میزان پرداخت مالیات در تاریخ آمریکا پول پرداخت کند. البته که این موضوع باعث تعجب کسی هم نخواهد شد چرا که او در این سال لقب ثروتمندترین فرد روی کره‌ی زمین را از آن خود کرده است و ارزش دارایی‌های او 243 میلیارد دلار برآورد شده است. این مبلغ 50 میلیارد دلار بیشتر از نفر دوم این لیست یعنی جف بزوس است که 195 میلیارد دلار دارایی دارد.

دیدگاه کاربران

  حذف
0/1000
loading...

loading... لطفاً منتظر بمانید ...