برنامه فضایی چین برای پنج سال آینده اعلام شد؛ از اکتشاف در فضا تا فرستادن انسان به ماه

چین با رونمایی از برنامه‌های خود برای اکتشاف در فضا نشان داده که اهداف بلندپروازانه‌ای شامل تقویت زیرساخت‌های فضایی و توسعه نسل بعدی فضاپیما برای حمل انسان به فضا را دنبال می‌کند.

این نقشه راه به قصد این کشور برای توسعه مستمر برنامه‌های فضایی خود اشاره دارد. طی چند دهه اخیر، این کشور بر گسترش قابلیت‌های فضایی خود، افزایش پرتاب‌ها و پیشبرد اهداف جدید مانند کاوشگرها تمرکز داشته است.

به نظر می‌آید این کشور یک برنامه بلندمدت برای اکتشاف در ماه تدوین کرده که برای تحقق آن باید ربات‌هایی به صورت دوره‌ای به ماه پرتاب شوند تا این کشور اطلاعات جامعی از قمر زمین جمع‌آوری کند. پیش از این و در سال 2019 چین با ارسال یک کاوشگر به کره ماه و بازگرداندن نمونه‌هایی از این قمر به زمین در سال 2020، نشان داد که از توانایی لازم برای اکتشاف در فضا و سیارات توسط ربات برخوردار است.

به نظر می‌آید با اکتشافات بیشتر چین در کره ماه به زودی امکان ارسال فضانورد توسط این کشور به ماه فراهم شود. البته این کشور قدم‌های اولیه برای تحقق این هدف را برداشته و با ساخت یک ایستگاه فضایی جدید به دور مدار زمین، سه فضانورد را برای سکونت به فضا فرستاده است.

در مرحله بعد چین قصد دارد با ارسال یک کاوشگر به سطح ماه، مناطق قطبی این کره را مورد مطالعه و بررسی قرار دهد. احتمال دارد این مناطق از سطح ماه مملو از یخ و آب باشند. قرار است اولین کاوشگر نمونه‌هایی را از ماه به سطح زمین بازگردانده و کاوشگر دیگری به جستجو ادامه دهد.

هنوز معلوم نشده که چه زمانی چین اولین انسان را به ماه می‌فرستد. اما ناسا از سوی دیگر در تلاش است تا در قالب برنامه فضایی آرتمیس اولین زن و اولین فرد رنگین پوست را در سال 2025 ماه به سطح ماه بفرستد.

اگرچه کشف ماه از برنامه‌های اصلی چین است، اما این کشور به اکتشاف فضا و سیارات دیگر در منظومه شمسی نیز چشم دوخته است. چین قصد دارد در سال‌های آینده کاوشگرهایی را به سیارک‌های نزدیک زمین بفرستد. همچنین این کشور به دنبال راه‌هایی برای ارسال فضاپیما به منظومه مشتری و مریخ است تا نمونه‌های بیشتری را مورد مطالعه قرار دهد.

دیدگاه کاربران

  حذف
0/1000
loading...

loading... لطفاً منتظر بمانید ...