پلی استیشن 5 رکورد محبوب ترین کنسول بازی را در یک دوره مشخص شکست

اشتراک گذاری :

محبوبیت بازی های ویدیویی در یک روند افزایشی مداوم قرار دارد. روزانه افراد بیشتری نسبت به قبل برای بازی کردن اقدام می‌کنند و دیگر گیمرها محدود به رده سنی خاصی نیستند. اما در این بین تخصصی‌ترین بستر بازی که کنسول‌ها هستند تحت تسلط یک برند است. سونی با کنسول PS5 توانسته مجدداً رکوردشکنی کند و حالا این کنسول بازی جذاب، پرطرفدارترین کنسول بازی تاریخ است.

بدون شک، صنعت بازی به یک تجارت بسیار پرسود تبدیل شده و اگر یک توسعه دهنده خرد باشید یا از اوضاع هیئت مدیره شرکت‌ها و استودیوهای بزرگ بازی‌سازی خبر داشته باشید می‌دانید که به نظر نمی‌رسد این روند رشد و سوددهی به زودی در سراشیبی سقوط یا کند شدن قرار گیرد.

یکی از دلایلی که این روند را همچنان در رشد و حالت صعودی نگه داشته، بازتولید بازی‌های موفق قدیمی با گرافیک بروز شده و سطح بالا به کمک نسخه‌های Remake و Restore است که شرکت‌هایی مانند سونی و مایکروسافت همکاران خود و استودیوهای بازی را به تولید هر چه بیشتر آنها ترغیب می‌کنند.

به عنوان مثال، داده های ثبت شده از دنیای بازی در فوریه 2023 در آمریکا نشان می‌دهد که فروش بازی‌های ویدیویی به طور قابل توجهی افزایش یافته است. بر این اساس عناوین جدید بازی مانند Dead Space و Hogwarts Legacy به اعداد و ارقام میلیون نسخه‌ای در فروش دست یافته‌اند. همچنین بازی‌های قدیمی‌تر مانند "Last of Us" نیز شاهد افزایش گسترده فروش بوده است.

بنابر اخبار و اطلاعات جدید طی دو ماه گذشته فروش کنسول‌های PS5 در بیشتر مناطق افزایش یافته است. این اتفاق پس از آن افتاد که تا پیش از دو ماه پیش (ماه فوریه) به دلیل استقبال بسیار زیاد، عرضه کنسول‌های PS5 در بسیاری از مناطق با مشکل مواجه شده بود. اما همانطور که در ابتدای این مطلب عنوان شد پس از رفع مشکلات عرضه، حالا سونی به رکوردی جذاب رسیده و موفق شده کنسول PS5 را به رکورد پرفروش‌ترین و محبوب‌ترین کنسول تاریخ برساند.

آمار فروش کنسول‌های بازی در سال 2023

با مقایسه داده‌ها با آمارهای ثبت شده در سال گذشته از Inside Gaming، فروش سخت‌افزار بازی‌های ویدیویی  طی سال 2023 به میزان 68 درصد افزایش یافته است. نکته جالب این است، با وجود آنکه تنها سه ماه از شروع سال 2023 گذشته، میزان هزینه صرف شده برای چنین سخت افزاری به تنهایی در سال جاری 29 درصد افزایش یافته است. در این شرایط میزان فروش این بازار از 687 میلیون دلار در مدت مشابه سال گذشته به 888 میلیون دلار افزایش یافته است.

به گفته Piscatela از Circana ، فروش گسترده PS5 عامل اصلی این رشد قابل توجه است. در ماه فوریه، PS5 از نظر مقادیر واحد و مبلغ صرف شده، پلت فرم برتر بازار لقب گرفته است. همچنین در مقایسه با زمان مشابه سال گذشته، تمامی آمار برتری مطلق پلتفرم بازی پلی استیشن 5 سونی را نشان می‌دهد.

اما شاید مهمترین نکته آن باشد که با ثبت آمار فروش فعلی، سونی پلی استیشن 5 به رکورد بیشترین فروش در تاریخ کنسول‌های بازی دست یافته است. در نظر داشته باشید که این آمار بیشتری فروش تاریخ طی سه ماه ابتدایی سال را نشان می‌دهد که بین کل کنسول‌ها از همه پلتفرم‌های ساخته شده تا به امروز، به دست آمده است.

مسلماً فروش خوب سونی طی مدت باقی مانده از سال جاری میلادی نیز ادامه خواهد یافت و علت آن عرضه بیشتر بازی‌های اختصاصی خواهد بود که سونی برای ادامه سال برنامه‌ریزی کرده است.

البته اگر شایعات صحت داشته باشند و در ماه‌های آتی شاهد عرضه نسخه‌های ویژه PS5 Pro و PS5 Slim باشیم، رشد فروش مجددی اتفاق خواهد افتاد که می‌تواند این آمار مثبت را همچنان ادامه دهد. در این میان مایکروسافت نیز برنامه‌های بسیاری برای افزایش فروش کنسول‌های خود از یک سو و فروش بیشتر عناوین اختصاصی دارد که البته بعید به نظر می‌رسد بتواند در فروش سونی خلل خاصی ایجاد کند.

پروفروش ترین کنسول های بازی کل تاریخ

ذکر این نکته قابل توجه است که پرفروش‌ترین کنسول بازی کل تاریخ، پلی استیشن 2 است که در سال 2000 عرضه شده و با فروش بیش از 155 میلیون دستگاه تا به امروز، پرفروش‌ترین کنسول دوران است. پس از این کنسول رتبه دوم به Nintendo DS رسیده که در سال 2004 عرضه شده و نزدیک به 154.02 میلیون دستگاه فروش داشته و جایگاه سوم متعلق به کنسول محبوب و جدیدتر Nintendo Switch رسیده که با وجود عرضه در سال 2017 تا به امروز نزدیک به 122 میلیون دستگاه فروش داشته است.

در این میان اگر نسبت زمان عرضه را در نظر بگیریم، بهترین عملکرد فروش متعلق به نینتندو سوئیچ است و پس از آن پلی استیشن 4 قرار دارد که با وجود عرضه در سال 2013 تا به امروز 117.2 میلیون دستگاه فروش با به ثبت رسانده است.

بهترین آمار فروش کنسول‌های بازی مایکروسافت تعداد بیش از 84 میلیون دستگاه است که توسط ایکس باکس 360 ثبت شده است؛ کنسولی که در سال 2005 عرضه شده و رقابت شدیدی با پلی استیشن 3 را در آن دوران رقم زده بود.

در حال حاضر کنسول بازی پلی استیشن 5 با مجموعه فروش بیش از 30 میلیون دستگاه، رتبه نوزدهم را دارد و کنسول‌های بازی سری Xbox Series X/S نیز با فروش بیش از 18.5 میلیون دستگاه، رتبه بیست و سوم تاریخ را در اختیار دارند.

دیدگاه کاربران

  حذف
0/1000
loading...

loading... لطفاً منتظر بمانید ...