ادعای جنجالی ایلان ماسک: گوگل به دنبال ساخت یک خدای دیجیتال است

اشتراک گذاری :

هوش مصنوعی قابلیت‌های بی‌شماری دارد و می‌تواند بسیاری از مشکلات بشر را تخفیف بخشد. با این وجود، رقابت بین شرکت‌های فناوری و میلیاردرهای تکنولوژی برای دستیابی به برتری زودهنگام در این حوزه، موجب نگرانی‌هایی نیز شده است. ایلان ماسک در جدیدترین مصاحبه خود ادعای جالبی را علیه گوگل و لری پیج مطرح کرده است.

ایلان ماسک بعد از تب به وجود آمده در دنیای فناوری همزمان با عرضه چت‌بات مولد ChatGPT، خواهان توقف توسعه هوش مصنوعی به مدت 6 ماه به منظور رفع نگرانی‌ها در مورد آن شده بود. وی البته تلاش خود را بی‌نتیجه دید و حال سعی دارد مانند یک کاسب واقعی، هوش مصنوعی و چت‌بات مخصوص به خود را بسازد.

ماسک پر حاشیه در جدیدترین مصاحبه خود با مجری مطرح شبکه فاکس یعنی تاکر کارلسن، ادعاهای جالبی را علیه گوگل و موسس آن یعنی لری پیج مطرح کرده است. به نظر می‌رسد ایلان ماسک دوست دارد خود را نگران پیشرفت‌های هوش مصنوعی و پیامدهای غیر قابل پیش‌بینی آن برای انسان‌ها نشان دهد.

مصاحبه ایلان ماسک در مورد گوگل و لری پیج

با این وجود، نمی‌توان صحبت‌های ماسک در مورد گوگل به عنوان بزرگ‌ترین قدرتمند دنیای اینترنت و شاید مهم‌ترین شرکت هوش مصنوعی جهان نادیده گرفت. وی که زمانی رابطه خوبی با لری پیج داشته و در خانه وی رفت و آمد می‌کرده، گفتگویی با او در مورد امنیت و هوش مصنوعی را در مصاحبه با فاکس فاش کرده است.

به گفته ماسک، لری پیج در دیداری به او گفته قصد دارد هر چه زودتر یک خدای دیجیتال بسازد. به ادعای مدیرعامل کنونی توییتر، لری پیج گوگل را وسیله‌ای برای به قدرت نشاندن هوش مصنوعی عمومی یا AGI می‌داند. این ادعا البته با نگاه به برخی توییت‌ها و گفتگوهای لری پیج تا حدودی قابل تایید هستند.

ایلان ماسک به ادعای خود بعد از این حرف پیج، مانند هر کس دیگری از سرنوشت انسان بعد از ظهور یک خدای دیجیتال پرسیده که البته با خنده وی روبرو شده است. ایلان در ادامه می‌گوید که لری پیج او را Speciesist خوانده است. این کلمه با معنی لغوی گونه‌پرست، به افرادی اطلاق می‌شود که گونه انسان را از نظر اخلاقی از هر چیزی بالاتر می‌دانند.

ایلان ماسک پس از این داستان جذاب، در مصاحبه خود به TruthGPT اشاره می‌کند که قرار است به عنوان یک هوش مصنوعی همواره به دنبال حقیقت، توسط ایلان ماسک ساخته شود. نام این AI البته بیشتر به یک هوش مصنوعی با سرمایه‌گذاری دونالد ترامپ شباهت دارد.

هرچند نمی‌توان ایلان ماسک را با این گفتگوها چندان جدی گرفت، از گوگل و لری پیج نیز بعید نیست به دنبال ساخت یک خدای دیجیتال باشند.

دیدگاه کاربران

  حذف
0/1000
loading...

loading... لطفاً منتظر بمانید ...