حرکت چین به سمت 6G با رسیدن به اینترنت بی‌سیم با سرعت 100 گیگابیت بر ثانیه

اشتراک گذاری :

فناوری ارتباطی 5G در حال حاضر در بسیاری از نقاط جهان فعال شده و کار برای توسعه و به کارگیری آن در دیگر نقاط نیز ادامه دارد. با پیشرفت این فناوری، برخی کشورها و متخصصان به تحقیق در مورد نسل بعدی شبکه ارتباطی بی‌سیم روی آورده‌اند. در ادامه مطلب برخی پیشرفت‌های چین در این زمینه را بررسی می‌نماییم.

با پیشرفت فناوری 5G در کشورهای مختلف، تمرکز توسط بسیاری از متخصصان حوزه ارتباطات به سمت نسل بعدی یعنی 6G کشیده شده است. 6G پیشرفت‌هایی در زمینه سرعت، تاخیر، پهنای باند، هوش مصنوعی، امنیت و بهینه بودن مصرف انرژی به ارمغان خواهد آورد.

پیشرفت فناوری 6G در چین

در حالی که 5G در بسیاری از نقاط جهان در حال راه‌اندازی و توسعه است، کار بر روی شبکه ارتباطی بی‌سیم 6G نیز آغاز شده است. بر اساس جدیدترین گزارش‌ها، کشور چین در حال آزمایش اتصال اینترنت فوق سریع با سرعت دانلود 100 گیگابیت بر ثانیه بوده است.

رقابت برای دستیابی به فناوری 6G آغاز شده و در این بین، کشوری مانند ایالات متحده نگرانی‌های از عقب ماندن در این حوزه دارد. هفته گذشته، برخی از رهبران فناوری در کاخ سفید برای گفتگو در این مورد گرد هم آمدند. آمریکا نگران است دیگر کشورها با دستیابی زودتر به این فناوری، استانداردهای آن را مطابق با منافع خود تعیین نمایند.

شرکت علوم فضایی و فناوری چین در گزارشی از موفقیت در انتقال بی‌سیم اطلاعات در فرکانس‌های تراهرتز و رسیدن به سرعت تا 100 گیگابیت بر ثانیه برای اولین بار خبر داده است. برای مقایسه، سیگنال 5G با سرعتی معادل 1 گیگابیت بر ثانیه، بسیار عالی تلقی می‌شود.

شبکه ارتباطی 6G از فرکانس‌های تراهرتز استفاده می‌نماید که مانند باندهای mmWave برای 5G عمل می‌کنند. البته چالش‌هایی برای افزایش برد این سیگنال‌ها و قدرت عبور آن‌ها از غبار و ابر وجود دارد. در صورت موفقیت، ارتباط تراهرتزی خواهد توانست به خوبی فیبر به انتقال داده بپردازد.

فناوری 6G به احتمال زیاد تا سال 2030 عرضه نخواهد شد. با رسیدن به سرعت‌های بالا، امکانات تازه‌ای برای پیشرفت در صنعت سرگرمی، خودرو و حتی سلامت به وجود خواهد آمد. کشورهایی مانند چین، کره جنوبی و آمریکا برای رسیدن سریع‌تر به 6G رقابت خواهند کرد.

دیدگاه کاربران

  حذف
0/1000
loading...

loading... لطفاً منتظر بمانید ...